Vegánska strava môže byť pre deti nebezpečná

, 06.09.2019 13:00
vegánske jedlo, cukina
Grilovaná cukina so zemiakmi. Vhodné pre dospelých. Autor:

Pre vegánsku stravu malej dcéry odsúdili pár (33 a 35 r.) z Austrálie na 300 hodín verejných prác.

Dievča bolo podľa správ z médií vo veku jeden a pol roka na úrovni trojmesačného bábätka. Rodičia mu striktne odopierali mäso a ostatné potraviny živočíšneho pôvodu. Dievčatko dostávalo len ovocie, ovsené vločky, zemiaky, ryžu, tofu, chlieb, arašidové maslo a ryžové mlieko.

Prípad sa stal známym po tom, čo muselo dievčatko odviezť do nemocnice kvôli brušným kŕčom. V tom čase bolo vyvinuté ako bežné trojmesačné batoľa. V 19 mesiacoch nemalo žiadne zuby a vážilo menej ako päť kilogramov.

V procese sa matka s otcom priznali k vine za zanedbanie a ohrozenie dieťaťa. Sudkyňa Sarah Huggett vo svojom výroku uviedla, že strava dieťaťa bola úplne nevhodná. „Je povinnosťou všetkých rodičov, aby svojim deťom zabezpečili vyváženú stravu a aby obsahovala dostatok živín pre ich správny rast.“ Dieťa je momentálne v starostlivosti príbuzných, biologickí rodičia ho môžu pravidelne navštevovať.

Vegánska strava predstavuje pre detí vysoké riziko, potvrdil to aj výživový vedec Uwe Knopp pre rakúske noviny Standard. Ak sa k nej pristupuje nesprávne, vzniká vysoké zdravotné riziko dieťaťa vo forme porúch rastu a vývoja, povedal. Riziko, že škody ostanú, je relatívne vysoké, prínos takmer nulový. Nemecká štúdia poukázala na fakt, že vegánske deti sú menšie a chudšie ako tie, ktoré jedia aj živočíšne produkty.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#živočíšne produkty #vývoj dieťaťa #vegánstvo #riziko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Zaslúžite si oddych, len ticho, pokoj a žiadne povinnosti, doprajte si ho.
Zamestnanie beriete ako nutnú...

+ Ranné plávanie bude to najlepšie na vašu ubolenú chrbticu.
Nedovoľte, aby sa pre vás práca stala...