Nenakupujte obaly, ale potraviny! Ako sa vyhnúť komerčným blafom?

Bezobalový obchodík, spoločná dielnička či požičovňa. V Stupave fungujú projekty, ktoré majú za cieľ znižovať dosah každodenného fungovania na životné prostredie. Ste zvedaví, ako?

26.06.2019 11:00
debata (11)

VIDEO: Ako sa vyhnúť zbytočným nákupom a hromadeniu vecí na jedno použitie? Pozrite si v TV PRAVDA.

Video

Vedeli ste, že jeden človek na Slovensku vyprodukuje v priemere takmer 400 kilogramov komunálneho odpadu ročne? Desivé, čo poviete… Pritom by niekedy stačilo málo, aby sme sa správali ekologickejšie. Zbytočné nákupy hlúpostí, ktoré po jednom použití putujú do koša, veľké investície kvôli jedinej akcii, na ktorú nutne potrebujeme to či ono… O pokazených veciach v kontajneri, ktoré by pred pár rokmi opravil šikovný sused, ani nehovoriac. V Stupave ponúkajú inšpiráciu, ako by to mohlo vyzerať lepšie, či skôr ekologickejšie. Komunitné centrum vzdelávania a environmenálnych aktivít Makovice zriadilo pre obyvateľov Stupavy a okolia tri novinky – bezobalový obchodík, spoločnú dielňu a požičovňu vecí. „Makovice združujú ľudí, ktorým záleží na budúcnosti. To znamená, že ich spájajú isté hodnoty ako ekológia, udržateľnosť či vedomý život,“ uvádza Zuzana Jurčová, koordinátorka centra Makovice.

Bezobalový obchodík, ktorý v Makoviciach funguje, neučí ľudí len to, ako žiť viac eko. Ide aj o uvedomenie si, koľko hlúpostí či zbytočností končí v našich nákupných košíkoch počas jednej cesty supermarketom. „Človek, ktorý príde do obchodíka na nákup, nie je zahltený komerčnými hlúposťami. Domov si tak prinesie potraviny, nie plné tašky obalov,“ opisuje Jurčová a dodáva: „Napríklad mamy u nás môžu ‚bezpečne‘ nakupovať bez toho, aby na ich deti číhali rôzne blafy, ktoré častokrát kúpia deťom len preto, aby bol pokoj.“

Ak sa vášmu synovi pokazí niečo malé na bicykli, musíte bicykel nechať v servise, pretože doma nie je nik, kto by to s náradím vedel? „Do spoločnej dielničky môže prísť otec spolu s ratolesťou, požičať si náradie a s pomocou skúseného kutila bicykel opraviť,“ opisuje Jurčová. „Ale nejde len o samotnú opravu. Deti sa naučia, ako sa bezpečne pohybovať v dielni, rodičia pochopia, že ich netreba odstrkovať od bežných dielenských prác v dome či byte, naopak, treba ich do nich zapájať.“ A čo požičovňa vecí? Ako sa dostanem k niečomu, čo potrebujem napríklad na jeden víkend? „Keď starým rodičom prídu vnúčatá na víkend, nemusia okamžite kupovať novú autosedačku. Požičajú si ju, využijú a zasa vrátia. V požičovni máme aj iné vychytávky – pekáreň chleba, projektor či zmrzlinovač. Nie je tak potrebné plniť si byty a domy nástrojmi, náradím či všemožnými kuchynskými spotrebičmi, na ktoré po pár pokusoch len sadá prach.“

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 11 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Stupava #zero waste #Makovice

+ Dlhšie vás pobolievajú kríže. Skúste cvičiť denne cielené cvičenia.
Pozor na roznášanie klebiet na pracovisku....

+ Pravidelné prechádzky v prírode vám pomôžu zlepšiť celkový zdravotný stav.
Prehnané utrácanie môže spôsobiť...