Doprajte deťom zimné aktivity, nezabudnite na bezpečnosť: Tu je 5 pravidiel!

Počas jarných prázdnin sa deti často venujú športovým aktivitám. Dôležité pri lyžovaní, snoubordovaní, ale aj korčuľovaní je myslieť na ich bezpečnosť.

, 25.02.2019 16:57
lyžovačka, lyže, lyžiari, sneh, zima,... Foto:
Prázdniny s deťmi by mali byť plné fyzickej aktivity. Zároveň je však nutné dávať pozor na ich bezpečnosť.
debata

Na čo treba dávať pozor?

1. Deti do 15 rokov musia mať na hlave prilbu.

Práve vhodná ochrannaá pokrývka hlavy dokáže podľa odborníkov zabrániť až 85 percentám poranení hlavy.

2. Dôležité sú aj vhodné chrániče končatín.

„Malé deti majú ťažisko tela výrazne nižšie ako dospelí, preto ľahšie strácajú rovnováhu a častejšie padajú. Zľadovatené plochy na svahu tomu môžu pomôcť,“ zdôraznila Jana Hamade z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

3. Rodičia by nemali podceniť riziko úrazov

„Pre predškolákov je typická rozptýlená pozornosť a menšia pohybová obratnosť, čo zvyšuje riziko poranenia. U starších detí, resp. adolescentov sa koordinácia pohybov mení, keď rýchlo rastú a vzniká dočasná disproporcia medzi končatinami a trupom. Zjednodušene povedané, sú samá ruka, samá noha a sú neobratnejší. Preto je veľmi dôležité vybrať dieťaťu správny šport,“ mieni.

4. Voľte pre deti vhodné oblečenie

Samozrejmosťou by malo byť vrstvenie a vhodný materiál. Priamo na telo oblečte dieťaťu jemnú bavlnenú bielizeň, potom odev z flísu, najvrchnejšia vrstva má byť vlnená. Na ňu oblečte bundu. „V studenom a mrazivom počasí nezabudnite dať dieťaťu čiapku primeranej hrúbky a teplé rukavice. Jeden pár majte do zásoby pre prípad, že premoknú,“ spresnila Jana Hamade.

5. Rozvrhnite správne čas strávený vonku

Najvhodnejšie je rozdeliť čas strávený vonku v prípade detí od troch do šiestich rokov na dve hodiny dopoludnia a dve popoludní. Výnimkou sú silné mrazy pod mínus desať stupňov Celzia. Ak bolo dieťa v mrazivom počasí príliš dlho vonku a je uzimené, po príchode domov ho treba prezliecť a presunúť do tepla.

Prečo je dobré deťom vštepovať vzťah k športu a aktivitám v každom ročnom období? Deti, ktoré pravidelne športujú, sú obratnejšie, nepadajú tak často, zvládnu vybalansovať rôzne rizikové situácie. Súčasne bývajú väčšinou aktívne, takže aj ich svalovo-kostrový systém je výkonnejší, silnejší a menej zraniteľný. Skôr dodržiavajú zásady správnej výživy a majú dostatočné zavápnenie kostí, ktoré sú pevnejšie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #ochrana #prázdniny #aktivita #šport #lyžovanie #zima #sánkovanie #prilba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Rozhodnite sa pre ľahšiu stravu zlepší sa vám vylučovanie aj nálada.
Snažte sa vyjasniť to, čo je zatiaľ len v...

+ Starajte sa hlavne o seba, aj s tým môžete mať dosť problémov.
Očakávajte prírastok do rodiny, ktorý...