Týždňové prázdniny nemusia byť postrachom pre rozpočet! Treba plánovať

Už máte program na blížiace sa jarné prázdniny? Zvažujete lyžovačku alebo nejaký výlet? Všetko stojí peniaze a s výdavkami treba v rozpočte rodiny počítať vopred. Takto vás nezaskočia.

, 11.02.2019 11:00
žena, peniaze, práca, eurá Foto:
Prázdniny dokážu poriadne ukrojiť z rodinného rozpočtu.
debata

Týždeň jarných prázdnin dokáže poriadne finančne či organizačne potrápiť nejedného rodiča. Podľa odborníčky na financie si musia najskôr rodičia premyslieť, čo ich deti cez jarné prázdniny budú robiť. A potom zvážiť, či na to v rozpočte majú.

„Aký budú mať program a podľa toho si nasporiť. Zväčša ale predstavujú jarné prázdniny zvýšené finančné náklady,“ uviedla Dagmara Šudová z PARTNERS GROUP SK. Podľa nej je ideálne, ak si tieto výdavky vopred rodina naplánuje a pripraví sa. "Jarné prázdniny však nemusia byť rizikovým výdavkom. O tom, že deti tieto prázdniny budú mať, vedia všetci rodičia. Ak sa na ne dopredu pripravia, môžu byť aj finančne náročnejšie a rodinný rozpočet to nezaťaží,“ radí Dagmara Šudová. Vždy je ľahšie mesačne si odložiť napríklad 50 eur, ako mať naraz výdavky za jeden mesiac 200 eur.

Vyrážate na lyžovačku?

Lyžovačka pre 4-člennú rodinu, ktorá si musí všetko prenajať a zaplatiť, môže stáť aj 1 400 eur. S takýmito výdavkami musí rodina počítať vo svojom pláne na celý rok, prípadne si na to odkladať niekoľko mesiacov. Okrem výdavkov na cestu, ubytovanie či výstroj, treba rátať aj so skipasmi. Práve dostatok času pri výbere lokality umožňuje lepšie porovnávanie cien a poskytovaných služieb. Ak výber riešite na poslednú chvíľu, možnosti ako ušetriť sú obmedzené. Stále však môžete usporiť na výstroji a požičať si ju. Pri návšteve hôr v zahraničí treba myslieť aj na rizikové poistenie. Platí, že najdrahšie je nepoistiť sa. Pri výbere poisťovne však porovnávajte nielen cenu, ale aj jeho rozsah, prípadne sa poraďte so svojím finančným sprostredkovateľom. V prípade pracovne vyťažených rodičov je častou voľbou denný tábor, alebo tábor s prenocovaním. Kým cena za denný tábor sa pohybuje od 80 eur vyššie na päť dní, pri tábore s prenocovaním zaplatíte 200 eur a viac. Na tábory však treba myslieť s predstihom.

Lacnejšia možnosť

Lacnejším variantom sú prázdniny u starých rodičov. „Potešíte dvojmo, ak deti zoberiete na prázdniny so starým rodičom. Deti tak budú rozmaznávané a starí rodičia si užijú krásne aktívne chvíle s vnúčatami,“ odporúča Dagmara Šudová. Obzvlášť zaujímavé je to pre deti žijúce v meste, ktorých starí rodičia bývajú na dedine. Ešte lepšie, ak bývajú v odlišných regiónoch. Ako doplnila odborníčka, ak si rodičia môžu čerpať dovolenku, vedia si naplánovať program spolu s deťmi, ktorý nemusí byť vôbec finančne náročný. Môžu pre svoje ratolesti pripraviť výlety, ktoré nemusia stáť veľa peňazí. Či už sa vyberú za atrakciami vzdialenými len niekoľko desiatok kilometrov, alebo na spoločnú vychádzku prírodou neďaleko mesta, všetko má svoje čaro. A k tomu splnia i určitú edukačnú funkciu, či už spoznávaním regiónov Slovenska alebo kultúrnych a historických pamiatok.

Termín jarných prázdnin v roku 2019

  • Košický kraj, Prešovský kraj: 18. február – 22. február 2019
  • Bratislavský kraj, Nitriansky kraj, Trnavský kraj: 25. február – 1. marec 2019
  • Banskobystrický kraj, Žilinský kraj, Trenčiansky kraj: 4. marec – 8. marec 2019

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #výdavky #prázdniny #rozpočer
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Pokúste sa myslieť viac pozitívne a nebyť neustále zamračený.
Naučte sa oddeľovať prácu od súkromia, bude to tak...

+ Dostanete sa do situácie, kedy si budete musieť vybrať medzi možnosťami.
Nevyjadrujte sa v otáznikoch, povedzte...