Tehotenstvo: Ktoré druhy športu uprednostniť, ktorým sa vyhnúť?

Ani v tehotenstve sa nechcete zriecť športu, chcete však vedieť, ktoré druhy sú v tomto období vhodné a ktorým sa radšej vyhnúť?

13.11.2018 11:00
tehotenstvo, cvičenie Foto:
Strach z pohybu je zbytočný. Naopak, budúcim mamičkám pomôže, a to vo viacerých ohľadoch.
debata

Najlepšie druhy športu

Slovo šport treba, predovšetkým počas tehotenstva, zameniť za slovko pohyb. Nejde o to, aby sme si niečo dokazovali a prepínali sily, ale o to, aby sme sa hýbali. Turistika, plávanie, niektoré druhy jogy, pilates, bicyklovanie a beh sú aktivity, ktoré veľa žien praktizuje bez obáv až do termínu pôrodu. Platí tu pravidlo: Ženy, ktoré boli pred tehotenstvom aktívne, môžu športovať miernou až vysokou intenzitou aj počas tehotenstva, 30 minút. Ostatné si musia vystačiť s ľahkou až miernou intenzitou. Najvhodnejšie je bicyklovanie alebo turistika.

Telesné a duševné benefity

Strach zo športovej činnosti je vo väčšine prípadov zbytočný. Naopak, budúcim mamičkám pohyb pomôže, a to vo viacerých ohľadoch. Telesná aktivita je dôležitá až do pôrodu. Na jednej strane má zvýšená pohyblivosť panvy pozitívny vplyv na pôrodný mechanizmus, na druhej strane trénuje žena kondičku, čo sa jej (nielen) pri pôrode určite zíde. Pohyb v tehotenstve mierni bolesti a odbúrava stres. Zoznam pozitívnych účinkov pohybu počas tehotenstva nekončí pri pôrode. Pretože ak mamička ostane naďalej aktívna, znižuje aj riziko popôrodnej depresie.

Zakázané druhy

Napriek tomu, že šport, resp. pohyb v tehotenstve prináša so sebou množstvo výhod, sú druhy, ktorým sa rozhodne treba vyhnúť. Patria sem všetky druhy športu, pri ktorých hrozia nárazy, napríklad vysoko intenzívny intervalový tréning, známy pod skratkou HIIT, bojové umenie, jazdecké športy alebo aj kontaktné (futbal, basketbal). Z dôvodu nedostatku kyslíka sa neodporúča ani vysokohorská turistika nad 2500 m.n.m.

Piť za dvoch?

Myslite na dostatočný príjem tekutín. Platí to aj pre ženy, ktoré nemajú bábätko v brušku. Pri strednej záťaži treba rátať s litrom tekutín za hodinu. Odporúča sa minerálna voda bez bubliniek, prípadne voda z vodovodu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pôrod #tehotenstvo #Turistika #stres #popôrodná depresia

+ Zdravého ducha si udržíte čerstvou citrusovou šťavou a úsmevom.
Vo financiách myslite racionálne, vysoký...

+ Spevnite svalstvo a zabezpečíte si pružné telo a dobrý pocit.
Vo financiách ste prekonali ťažšie obdobie, teraz...