Túžite po ďalšom dieťatku? Ako dlho čakať s počatím po poslednom pôrode?

02.11.2018 09:30
dieťa, mama, ruka, prst
Aká dlhá je správna pauza medzi dvoma tehotenstvami? Autor:

Medzi dvoma tehotenstvami by mal uplynúť najmenej rok, vyplynulo z najnovšej štúdie uverejnenej v časopise Journal of the American Medical Association (JAMA).

Ženy, ktoré sa rozhodnúť mať deti medzi tridsiatkou a štyridsiatkou často riešia dilemu, ako dlho medzi jednotlivými tehotenstvami čakať. Lekári zvyčajne radia počkať 18 až 24 mesiacov, napísala agentúra AFP. Nová štúdia hovorí, že pauza menej ako rok medzi jednotlivými tehotenstvami zvyšuje riziká pre matku i dieťa.

Štúdia bola založená na sledovaní 150 tisíc tehotenstiev v Kanade v rokoch 2004 až 2014. Jej autori uviedli, že najbezpečnejším intervalom medzi pôrodom a počatím ďalšieho dieťaťa je 12 až 18 mesiacov.

„Zo štúdie vyplynulo, že tehotenstvá, ktoré sú tesne pri sebe, so sebou nesú riziká pre ženy všetkých vekových kategórií,“ uviedla jedna z autorov štúdie, Laura Schummersová z univerzity v Britskej Kolumbii. „Riziká pre matku sa objavili len u žien vo veku 35 rokov a viac, nie u žien mladších. Riziká pre dieťa sa ale prejavili rovnako u žien vo veku od 20 do 34 rokov, tak aj od 35 rokov vyššie,“ dodala. Za interval medzi tehotenstvami je považovaná doba medzi narodením jedného dieťaťa a počatím ďalšieho. Ako však Schummersová doplnila, riziká v intervale od 12 do 24 mesiacov boli podobné.

Pre ženy staršie ako 35 rokov bolo riziko komplikácií najvyššie, ak ich ďalšie tehotenstvo začalo tri, šesť alebo deväť mesiacov po pôrode predchádzajúceho dieťaťa. Medzi riziká patrilo narodenie mŕtveho dieťaťa, smrť novorodenca v prvom roku života, nízka pôrodná hmotnosť alebo predčasný pôrod – tieto riziká sa prejavila u dvoch percent novorodencov v štúdii.

Keď tehotenstvo začalo šesť mesiacov od narodenia predchádzajúceho dieťaťa, riziko predčasného pôrodu sa zvýšilo o 59 percent v porovnaní s tehotenstvami, ktorá začali 18 mesiacov od narodenia predchádzajúceho dieťaťa, uvádza tiež štúdia. Lekári v Spojených štátoch väčšinou radia ženám, aby počkali s počatím ďalšieho dieťaťa najmenej 18 mesiacov od pôrodu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča minimálne 24 mesiacov.

#pôrod #tehotenstvo #dieťa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Aj bylinkové čaje vám môžu prospieť viac ako si myslíte.
Na všetky podvody sa skôr či neskôr príde,...

+ Alkohol dnes určite odložte radšej pre niekoho iného.
Nevyťahujte staré záležitosti v práci, nikomu to...