Rodičia, naozaj vás nezaujíma, že vaše deti počas prázdnin popíjajú alkohol?

, 30.07.2018 17:00
alkohol, žena, kamarátky, párty
Viete, čo robí váš tínedžer, keď nie je doma? Autor:

Skúsenosť s alkoholom majú už 15-ročné deti, najúčinnejším nástrojom sa ukazuje cielené obmedzovanie jeho dostupnosti.

Prázdniny prinášajú zvýšené riziko konzumácie alkoholu mladistvými. Tínedžeri sú bez dozoru, občas sa nudia alebo sa len tak túžia predviesŤ pred kamarátmi… Dôvodov, prečo mladiství siahnu po alkohole je mnoho, ani popíjanie na letných festivaloch nie je ničím nezvyčajným.

Prieskumy ukazujú, že skúsenosť s alkoholom, ba dokonca nie ojedinelú, má tretina slovenských detí vo veku 15 rokov. Až 80 percent tínedžerov pod zákonom uviedlo, že aspoň raz boli podnapití, polovica už zažila „okno“ po hýrení.

Prevenciu alkoholu v súvislosti so svojimi potomkami vôbec nerieši 83 percent slovenských rodičov. "Alkohol sa v našej spoločnosti spája s rituálmi a rôzne oslavy k nim patria. Záleží na nás, či podobné stereotypy chceme budovať u detí. Každá prevencia je účinná len vtedy, keď sa na nej podieľajú aj rodičia. Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné, a tým, že ho považuje za úplne bežnú a niekedy aj nutnú súčasť života. Môže sa z toho vyvinúť nebezpečná skratka – oslava rovná sa opitosť,“ upozornil psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré pôsobí v oblasti drogových závislostí a dlhodobo spolupracuje s občianskym združením Fórum Pi s rozumom.

"Alkohol môže byť u mladistvých spúšťačom nebezpečného správania. Po jeho požití majú tendenciu experimentovať. Neraz pod jeho vplyvom skúšajú jazdu autom, prípadne riskujú neplánované tehotenstvo alebo pohlavnú chorobu. Z dlhodobého hľadiska môže mať konzumácia alkoholu negatívny vplyv na prospech v škole, spoločenský život, vzťahy v rodine či s priateľmi. Alkohol tiež často je ‚štartérom‘ smerom k iným drogám a vyvoláva depresie, úzkosti a iné zdravotné problémy,“ dodal Josef Šedivý.

"Medzinárodné ukazovatele jasne potvrdzujú, že najúčinnejším nástrojom na zníženie konzumácie alkoholu a jeho negatívnych dopadov u detí a mladistvých je cielené obmedzovanie dostupnosti tejto vekovej skupine,“ skonštatoval Erik Čížek zo spomenutého OZ. Predajcovia alkoholu síce nemajú právo legitimovať podozrivo primlado vyzerajúcu osobu, ale môžu jej odmietnuť obsluhu a následne zostáva na vôli takéhoto potenciálneho zákazníka, či preukáže svoju plnoletosť.

Alkohol a mladiství v číslach

  • 85 percent popíjajúcich mladistvých preferuje pivo, 11 % víno a 4 % liehoviny
  • Až tretina 15-ročných detí v SR pije alkohol minimálne desaťkrát mesačne
  • 93 percent mladistvých v SR požilo v ostatných 12 mesiacoch alkohol
  • Na Slovensku konzumácia alkoholu mladistvými začína prevyšovať európsky priemer počnúc vekovou kategóriou od 13 rokov, pričom opakovanú osobnú skúsenosť s alkoholom má 56 percent ešte len 11-ročných detí
  • Mladý organizmus nie je schopný naraz spracovať väčšie množstvo alkoholu – ten môže poškodiť mozog už do 6 minút
  • Prevenciu alkoholu v súvislosti so svojimi potomkami vôbec nerieši 83 percent slovenských rodičov

(viac informácií na hovormeoalkoho­le.sk)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#poškodenie mozgu #mladiství #alkohol
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Neskrývajte svoju bolesť, čím dlhšie to budete odkladať tým horšie to bude.
Vyjadrite svoj nesúhlas avšak...

+ Zdravotné problémy si nikdy neriešte sami, všetko nechávajte na odborníka.
Potrebujete prácu, bez nej by...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk