Ako sa počas dovolenky finančne nezruinovať?

05.06.2018 17:00
dovolenka, rodina, kufor, balenie, cestovanie,
Aj dovolenka si pýta finančné plánovanie. Autor:

Čoskoro to vypukne! Čas dovoleniek, užívania si aj rozhadzovania peňazí. Ale pozor, aby ste po návrate domov neronili slzy. Financie si strážte aj počas vytúženého voľna.

Dovolenka, najmä pri viac-člennej rodine, dokáže rodinný rozpočet poriadne zaťažiť. Chceme si ju užiť a dopriať si počas nej všetko, po čom naše srdce zatúži. Obmedzenia idú do úzadia a my neváhame a míňame. Iste, dovolenka súvisí aj so slovom dovoliť si – na pár dní sa stratíme z reality bežného života kamsi za jej hranice. Pozor! Aj počas tohto obdobia je dobré isté finančné zásady dodržiavať. Ktoré to sú? Opisuje ich Zdenka Ullmann, odborníčka na financie z PARTNERS GROUP SK.

Dopredu si dohodnite, ako si dovolenku predstavujete, čo od nej očakávate, čo chcete vidieť, zažiť a podľa toho nastavte rozpočet. To ušetrí veľa negatívnych emócií a sklamaní.

Informujte sa – informácie o vašej dovolenkovej destinácii, aktivitách, službách, cenách, rôznych tipoch čo robiť získate v bedekroch, či na internete, na stránkach cestovných agentúr, ale aj od priateľov a známych.

Urobte si zoznam, ako by mohol vyzerať deň na dovolenke a čo si tam chcete dopriať, načo minúť peniaze a následne prirátať k výslednej sume 20 percent na rezervu na spontánne nápady či nepredvídateľné situácie.

Poistite sa – správne nastavené cestovné poistenie môže zabrániť tomu, aby sa vám dovolenka neplánovane predražila. Platí základné pravidlo – lepšia je prevencia, ako riešenie nepríjemných dôsledkov.

Vyčleňte si dovolenkové "vreckové“ – stanovte si presnú sumu, ktorú miniete počas dovolenky a dodržiavajte rozpočet, ktorý ste si stanovili.

Majte k dispozícii hotovosť a rezervu na účte – je vhodné mať počas dovolenky časť dovolenkového vreckového v kombinácii – hotovosť v lokálnej mene a peniaze na účte. Ideálne je hotovosť si uložiť do hotelového trezoru a každý deň si vybrať iba sumu, ktorú miniete v ten deň. Pri výbere peňazí z bankomatu si vopred preverte, aké sú poplatky za výber v danej krajine. Nie všetky debetné alebo kreditné karty majú v zahraničí svoj bankomat patriaci pod rovnakú sieť bánk, vtedy môžu poplatky za výber z iného bankomatu zbytočne zaťažiť váš rozpočet.

Vyhnite sa nepremysleným nákupom. Ceny suvenírov sú priamo v dovolenkovej destinácii oveľa drahšie, ako inde. Urobte si zoznam komu a aký suvenír či darček chcete z dovolenky priniesť. Potešte prípadne rodinu a priateľov pohľadnicou, ktorá je opäť v móde.

Nechajte si poradiť od domácich – veľa peňazí sa dá ušetriť, keď budete na dovolenke žiť ako domáci, teda cestovať verejnou dopravou, nakupovať a stravovať sa tam, kde domáci, čo je lacnejšie a často aj kvalitnejšie.

Kreditná karta je dobrým nástrojom pri bezhotovostných platbách u obchodníka, alebo pri rezervácii auta a hotela. Ak ste si museli predsa len krátkodobo požičať cez kreditku, minutú čiastku na nej doplňte čo najskôr, ideálne pred uplynutím konca mesiaca. Vyhnete sa tak vysokým poplatkom a úrokom z omeškania.

Začnite šetriť na ďalšiu dovolenku – dovolenkové nadšenie využite na optimistické dovolenkové sny a odkladajte si každý mesiac sumu, ktorá vám tento sen umožní splniť si na ďalší rok.

#dovolenka #financie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Zredukujte počet zjedených sladkostí, prospeje vám to.
Ak teraz zaberiete s cvičením, prinesie vám to...

+ Neponocujte, aj vy potrebujete nazbierať energiu na ďalší deň.
Nemusíte mať vždy pravdu, myslite aj na...