3 vety, ktoré rozhodne zaraďte do komunikácie s dieťaťom

, 14.05.2018 11:00
mama, dieťa, škola, učenie
Akým spôsobom komunikujete s vašou ratolesťou? Autor:

Iste, všetci rodičia túžia, aby ich deti boli šťastné. Univerzálny recept neexistuje - ale už od malička ich môžete viesť k tomu, aby zobrali šťastie do vlastných rúk. Ako na to? Aj tieto vety smerom k deťom v tejto snahe pomáhajú.

Je neuveriteľné, ako skvele si sa naučil…

Dobré na tejto vete je, že môže byť použitá takmer v každej situácii a dá sa prispôsobiť dieťaťu akéhokoľvek veku. Prečo? Pretože deti sa čosi úžasné naučia každý deň. A nejde len o veľké veci, ako je zvládnutie bicyklovania či zaviazanie si šnúrok na teniskách. Vetu použite aj pri zdanlivých maličkostiach, na ktoré však deti musia vynaložiť veĺa úsilia.

Budem o tom uvažovať

Mnoho mamičiek dostáva samé seba pod tlak, pretože si myslia, že ich ratolesť potrebuje na všetko okamžitú odpoveď. A pritom to tak nie je. Doprajte si čas, vyhnete sa tak vetám, ktoré vedú k zbytočnej frustrácii medzi vami a dieťaťom. Možno by ste na nejakú otázku bez rozmyslu okamžite povedala: „Nie“. Ak si doprajte čas, možno aj vaša odpoveď bude smerom k ratolesti iná. Ak aj napokon bude vaša odpoveď na nejakú žiadosť zamietavá, dáte si tú námahu, aby ste mu vysvetlili, prečo to tak je.

Čo si o tom myslíš?

V minulosti sa detsté názory či myšlienky nebrali vážne. A priestor na to, aby deti vyjadrili na niečo názor, nedostávali. Pritom práve táto veta dáva deťom pocit dôvery, že vy, ako rodič, ho vypočujete, nájdeti si čas prebrať s ním jeho myšlienky. Veta sa dá použiť aj v prípade, že dieťa urobí čosi, čo sa vám nepáči. Namiesto toho, že ho zasypete prúdom slov, prečo sa to nesmie, skúste sa ho opýtať, čo si o tom, čo urobilo, myslí. Možno samé príde na to, čo vám na jeho správaní vadí.

Zároveň sa v komunikácii so synom či dcérou vyhýbajte najmä vete: „Pretože som to povedala“. Pre deti to nie je odpoveď, ktorá by ich uspokojila.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#výchova #rodič #Dôvera #dieťa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Posúvajte svoje hranice, len myslite na riziká, ktoré s tým súvisia.
Výrazné zľavy môžu ukrývať celkom inú...

+ Nerozhodujte sa len sami, spýtajte sa na názor aj ľudí, ktorých milujete.
Pomôžete ľuďom, ktorým sa...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk