Rizikový scenár
Ak máte rodinné bývanie zabezpečené úverom, je potrebné myslieť aj na tragické scenáre – ide predsa o strechu nad hlavou. „Treba si zabezpečiť príjem poistením. Keď príde k úmrtiu a v rodine je dobre nastavené poistenie, položka úveru, ktorá môže byť najpálčivejším problémom rozpočtu, pretože úver platiť treba, odpadne. To je podľa mňa základ,“ vysvetľuje odborníčka na financie z Partners Group Sk, Andrea Straková.
Aj deti musia hospodáriť
Naše ratolesti môžeme učiť rozumne hospodáriť odmalička. „Dostávajú peniaze na Vianoce, narodeniny, na šibačku… Len čo dostanú do ruky hotovosť, treba si s nimi sadnúť a vysvetliť im ideálne finančné miery – samozrejme tak, aby tomu rozumeli. Urobíme dohodu, polovicu si miň na čo chceš, potom spolu naplánujeme, čo so zvyškom. Môžeš si sporiť a potom si kúpiť čosi väčšie. Ide o prvý návyk, deťom treba dopriať tento zážitok. Ak v prítomnosti odolá tomu, že minie všetko, potom si dopraje viac. To je emócia, ktorú by mali už v nižšom veku zažiť, pretože ich vedie k zodpovednému vzťahu k peniazom,“ radí Straková.
Veľká investícia
Raz za čas sa rodina rozhodne pre veľkú investíciu a je dobré do nej zapojiť všetkých členov domácnosti. „Keď rodičia idú minúť značnú sumu na kúpu auta či nového bývania, je dobré sa o tom porozprávať aj s deťmi, vysvetliť im, čo to obsahuje. Mali by byť súčasťou rozhovoru, aby vedeli, že peniaze si nevyberieme len tak z bankomatu – rodina musela sporiť alebo sa bude musieť v istých veciach uskromniť, aby si danú vec mohla dopriať.“
Spoločne či zvlášť?
Mal by mať každý z manželského páru vlastné peniaze bokom? Čo odporúča odborníčka? „Rodinná rezerva môže byť spoločná, ale aktíva by mal mať každý z manželov svoje. Dôvody sú, myslím, jasné. Nikto nevie, čo bude o 20 rokov s naším manželstvom.“
Ustrážte si spotrebu
40 percent z rodinného príjmu na spotrebu často prekročíme, čo potvrdzujú aj štatistiky. „Ľudia odkladajú až po tom, čo uspokoja spotrebu. Ale mali by voliť inú stratégiu – z príjmu dáme najskôr bokom na horšie časy alebo niečo na budúcnosť a potom míňame peniaze na spotrebu. Z rezervy nevyberáme financie na hlúposti, nebezpečné sú najmä emočné nákupy. Skúste fintu – ak si chcete kúpiť niečo len tak, najskôr sa na to vyspite,“ nabáda odborníčka.
Len na nulu
Pozor na debety a kreditky! „Povolené prečerpanie zrušte, je to cesta do pekla. Myslite na to, že rýchle peniaze sú drahé peniaze. Ak sa neviete v spotrebe držať hraníc, majte dva účty – na jeden si vyčleňte peniaze na mesiac, ktoré môžete minúť. Choďte pokojne na nulu, ale nie do mínusu – jednoducho žite z toho, čo si vyčleníte v deň výplaty.“