Lekári varujú: Bábätká nesmú med! Prečo?

Včelí med je predsa zdravý a prírodný. To je pravda. Faktom však je, že v prvom roku života môže byť pre dojčatá nebezpečný!

, 26.07.2017 15:00
med Foto:
Ilustračné foto.

Lekári varujú rodičov pred včelím medom, dôvodom má byť botulizmus. Hoci je u dojčiat zriedkavý, môže byť pre bábätká nebezpečný!

Prečo ho nesmú?

Med je prírodný produkt, ktorý môže obsahovať baktérie zo životného prostredia. Práve tieto môžu byť pre dojčatá nebezpečné, ak med obsahuje clostridium botulinum, patogén, ktorý tvorí jed.

Čo je to dojčenský botulizmus?

Botulizmus je v podstate otrava jedlom. Ak je jed botulinumtoxín, ktorý môže vzniknúť z baktérií v mede, vstupuje do krvného obehu dieťaťa a spôsobuje ochrnutie všetkých svalov. Už malé množstvo týchto baktérií môže spôsobiť ochrnutie. Baktérie sa množia, explodujú a dochádza k zápche, rozmazanému videniu, svalovej slabosti v rukách a v nohách a nakoniec aj k respiračnej paralýze. Znamená to, že med môže byť pre bábo fatálny, rodičia si častokrát príznaky hneď nevšimnú a náhle prichádza k smrti.

Alternatíva

Hovorí sa, že zapálené bradavky treba potrieť medom. Lekári pred touto babskou radou varujú. Dojčatá by do svojich prvých narodenín vôbec nemali jesť med. Neskôr je už riziko minimálne. Na sladenie radšej používajte ovocné pyré, banánovú kašu alebo sušené ovocie.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #jed #otrava #med #dojča #baktérie #ochrnutie #botulizmus

+ Ak majú najbližší námietky k vášmu životnému štýlu, mali by ste sa zamyslieť.
Kto hľadá ten nájde, začnite sa...

+ Dočkáte sa vytúženého pocitu harmónie, avšak musíte trpezlivo čakať.
Ak niečomu dostatočne nerozumiete, spýtajte...