Aké tajomstvá skrývajú naše matky? Šokujúce aj bolestivé...

18.07.2017 07:00
dieťa - rodič - manželstvo - matka - dcéra -...
Čo ak vaša mama ukrýva dlhoročné tajomstvá? Autor:

Matka vzbudzuje celý register citov: lásku, hnev, nepochopenie. Nech sa matka prejavuje akokoľvek, ostáva vo svete každého postavou vyvolávajúcou obsedantné myšlienky.

Keď chýba, stáva sa objektom túžby. Keď je všadeprítomná, môže sa stať zdrojom roztržky. Ale vždy, keď na ňu spomíname, zněžnie náš hlas a oči zvlhnú, píše francúzsky denník Le Figaro.

Z matky sa rodia naše osobnosti

„Matka je prvým objektom lásky, je chrbticou, ktorá štruktúruje malé dieťa a v dôsledku toho aj dospelého človeka, ktorým sa stávame,“ hovorí psychoanalytik Philippe Grimbert. A potom sa jedného dňa mýtus rozplynie.

Obraz matky sa stáva transparentnejší. Dieťa objavuje, že matka je tiež ženou s vlastným životom, často naplneným tajomstvami, zakázanými láskami a paralelným svetom. Dieťa kričí, že je zradené. Valérie Malletová spomína na deň, keď jej matka oznámila, že muž, ktorého 35 rokov považovala za svojho otca, nie je jej otcom. Bolo to v nedeľu, keď pozvala matku na večeru. Tá ju informovala o smrti „starého priateľa“, známeho psychoanalytika. Valérie vtedy z neznámeho popudu položila otázku: „A kto je môj otec?“ Matka bez mihnutia oka odvetila: „To bol práve on.“ Toľko rokov ticha a pretvárky! „Chcela som ťa chrániť,“ tvrdila matka.

Rovnako ako Marisa Bruni-Tedeschiová, matka Carly Bruniovej. „Bola som vydatá za muža, ktorého som milovala. Zamilovala som sa však do mladšieho muža. Významného hudobníka. Bola som do neho blázon. Môj manžel to vedel. Varoval ma: ‚Budeš trpieť, ale až sa vrátiš, postarám sa o teba.‘ Narodila sa Carla. Manžel ju vychoval ako vlastnú dcéru a vždy sa považoval za jej otca,“ uvádza Marisa vo svojich spomienkach.

Tajnosti matiek dokážu šokovať aj bolieť

„Dozvedáme sa to po kvapkách, podľa okolností,“ usudzuje psychoanalytik Philippe Grimbert. „Tvoj dedko spáchal samovraždu. Tvoj otec nie je tým, za koho ho považuješ. Matka sa spustila sa záhradníkom … Keď sa to dozvieme, šokuje nás to. Nakoniec sú ale tieto tajomstvá celkom všedné,“ uvádza.

„Otázka transparentnosti je pomerne nedávneho dáta,“ vysvetľuje psychoanalytik Serge Hefez. „V mojej dobe bolo nehovoriť dieťaťu pravdu bežnou praxou. Zaujímavé je však pozorovať, ako sa to, čo nemá byť povedané, prejavuje v gestách, v mlčaní, postojoch a výrokoch, ktoré nadobúdajú zmysel až neskôr. Raz mi pri sedení jeden z mojich pacientov, ktorý mal 65 rokov, vybuchol do smiechu. Bol adoptovaný. ako dieťa bol jediný, kto to nevedel. Spomínal, ako chodil do pekárne, kde mu pekárka hovorila: Malá veka pre malého bastarda (vo francúzštine znamená Batard bastarda aj veku chleba). Krutosť nemala medzí. Majú matky právo zachovávať taká tajomstvo, ktoré môžu traumatizovať ich potomkov?“ pýta sa Serge Hefez.

Má matka právo na tajomstvo? Valérie Malletová svoju matku ospravedlňuje: "Zachránila mi život. Bez nej by som nežila, pretože môj otec chcel, aby išla na potrat. Neskôr mi vysvetlila, že bolo lepšie žiť s mužom, ktorý nebol mojím otcom, ale ktorý ma miloval, než s otcom, ktorý ma nechcel. " Proti takému zdôvodneniu nemožno nič namietať.

Matka Carly Bruniovej nemala potrebu svoj príbeh rozprávať. „Deti boli šťastné. Carla sa to dozvedela, keď išla za otcom do nemocnice. ‚To som, oci, ja, tvoja dcéra,‘ povedala mu. On sa zatváril tak, akoby hovoril: to nie je isté. To Carle nasadilo chrobáka do hlavy. Chcela vedieť pravdu. Povedala som jej to a dodala: "Nesťažuj sa, máš dvoch otcov.“

#terapia #tajomstvo #rodina #matka #bolesť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Obmedzte alkohol, výrazne vám škodí na pečeň.
Finančná kríza sa nekončí, nepodliehajte však panike.
...

+ Nerobte sa na niečo čím nie ste, ľuďom ste preto nesympatický.
Odkladajte si nejaké financie aj na neskôr,...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk