Ste v rodine najmladšia? Smola! Úspech sa vám vyhýba!

, 26.06.2017 17:00
súrodenci
Súrodenecká trojka. Učiteľ, sedvič a benjamín. Autor:

Ste tá (naj)mladšia? Škoda! Úspech vám nebol pri narodení daný do vienka. Kariérny gén totiž v skutočnosti zdedil váš najstarší súrodenec - brat alebo sestra.

Prvorodení vedú

To aspoň naznačilo nové súrodenecké pozorovanie. Provorodení majú až o 24 percent vyššiu šancu, že „skončia“ v pozícii CEO alebo inej „top-pozícii“, ako druhorodení. Ak čítate tieto riadky a ste v rodine najmladšie dieťa, máte smolu. Šanca, že budete kariérne rásť, je o 28 percent nižšia ako u vašich súrodencov. Ako „oneskorenec“ teraz potrebujete trochu útechy: Štúdia inštitútu IZA poukázala aj na to, že vo všeobecnosti ste samostatnejší ako vaši súrodenci.

Starší sú zodpovednejší

Sledovanie odhalilo aj iné zaujímavosti. Provordení sú emocionálne stabilnejší, prístupnejší a skôr preberú zodpovednosť ako ich mladší súrodenci. Práve tieto vlastnosti – svedomitosť, emocionálna stabilita a otvorenosť – umožňujú im väčšiu šancu dostať sa do vedenia.

Majú to ľahšie

Dôvody, prečo to majú starší súrodenci akési ľahšie, vedci presne nepoznajú. Veľký vplyv však môže mať práve výchova. Prvorodený má v prvých rokoch svojho života oveľa viac pozornosti, viac s ním rodičia čítajú, viac sa s ním hrajú, viac sa mu venujú. Týka sa to aj školy a domácich úloh. Rodičia ich berú „vážnejšie“ ako neskôr, pri mladších deťoch, ktoré už majú sklon domáce úlohy „flákať“ a rodičom na ne neostáva toľko času.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výchova #úspech #pozornosť #zodpovednosť #súrodenci
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nepodceňujte každodenné sprchovanie, vôňa a čistota sú podstatné.
Konečne začnete...

+ Cestovanie do práce nemusíte riešiť, budete stále pracovať z domu.
Vaša finančná situácia sa dá...