Ako reagovať na zlé známky? Tvrdá kritika dieťa ubíja

Nie všetky deti nosia zo školy samé jednotky. Akceptujte možnosti svojej ratolesti a urobte spoločne plán zlepšenia.

23.06.2017 11:00
dieťa - vysvedčenie - výsledky - radosť Foto:
Dôležité je, aby rodičia akceptovali reálne možnosti a schopnosti svojho dieťaťa.
4

Sklamaní ako rodičia byť môžete, ale dieťaťu svoj smútok „tak okato“ neukazujte. Dieťa by bolo ešte viac sklamané a smutné. Deti nesú zle, ak rodičov sklamú, čo je prirodzené.

Nereagujte prehnate negatívne. Vďaka školským výsledkom si deti vytvárajú obraz o sebe a prehnané negatívne reakcie zo strany rodičov vedú k tomu, že tento obraz bude čoraz horší. Pod ťarchou zlých výsledkov je sebavedomie detí ubíjané a čoraz menšie. Nezhoršujte to ešte aj vy.

Osočovanie a tvrdé zákazy nič nevyriešia. Ak dieťaťu za to, že má zlé známky, veľmi striktne zakážete jeho koníčky či priateľov, má to zväčša negatívny dopad na život celej rodiny. Atmosféra doma „hustne“, ani dieťa ani rodičia sa necítia byť v „pohode“. Ak sa malému školákovi darí v nejakom športe či pri umeleckej činnosti, aspoň tu jeho sebavedomie rastie, nenadobudne pocit, že nič nedokáže. Práve tieto výsledky môžu na dieťa pôsobiť povzbudivo.

Rodičia musia zmenšiť tlak vyvíjavý na dieťa, navodiť pokojnú atmosféru. Nie všetky deti môžu zo školy nosiť jednotky – ide o to, aby ste akceptovali jeho možnosti a neočakávali zázraky.

Sústreďte sa na riešenia, nie na výčitky, ktoré vám padajú na jazyk. Spolu s dieťaťm vymyslite plán, ktorý sa bude páčiť všetkým zúčastneným, nielen vám – rodičom. Dôležité je, aby ste reálne zhodnotili šance svojej ratolesti – splnenie celkom malých cieľov sa podarí ľahšie a tým pádom dieťa výsledky dokážu povzbudiť do ďalšej práce.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
4 debata chyba
Viac na túto tému: #známky #vysvedčenie #zákazy

+ Pokúste sa dnes nepremýšľať, vyhoďte z hlavy všetky nepotrebné veci.
Úspech dosiahnete len tvrdou prácou, inak...

+ Nečakajte, že sa všetko zmení rýchlosťou svetla, musíte si počkať.
Nechávajte si niekde aj zadné dvierka, pre...