Ako zbaviť dieťa cumľa? Dá to zabrať, ale zvládnete to

, 21.02.2017 09:00
bábätko, vankúš, cumlík
Kedy je čas dať cumlíku "zbohom"? Autor:

Ani vaša ratolesť sa nedokáže zbaviť cumlíka, hoci už oslávila tretie narodeniny? Pritom zubári varujú, že práve neprimerane dlhé používanie cumľa môže spôsobiť značné problémy s chrupom. Ako si teda poradiť? Tu sú tipy:

1. Robte to postupne

Po prvom roku života „prísun“ cumlíka obmedzujte tak, aby ho dieťa malo v ústach čoraz menej. Postupne a nenápadne mu ho odopierajte, aby naň celkom zabudlo. Postupné odobratie cumľa je preň menej emocionálne náročné a plynulejšie.

2. Chváľte ho

Ide o náročnejší proces odvykania si od cumľa a vyžadujte si trpezlivý prístup počas troch až štyroch týždňov. Dieťatku vysvetľujeme, že je už veľké a cumeľ nepotrebuje, chválime ho a podporujeme v jeho výdrži. Ak sa dostaví plač či pocit zlosti, opäť zvolíme chválu a láskavé slová, ktoré dieťa povzbudia. Dôležité je nepovoliť a cumeľ dieťatu nedať.

3. Darujte ho

Pre veľa detí je proces „rozlúčenia sa“ s cumľom dôležitý. Môžete skúsiť darovať ho napríkad Ježiškovi, Mikulášovi či ho položiť na okno a nechať vílu či vtáčiky, aby si ho vzali. A namiesto cumľa dieťa môže dostať čosi iné. Takýmto spôsobom sa takisto treba s cumlíkom rozlúčiť navždy a už ho dieťaťu nevrátiť.

4. Zbavte sa po počas dovolenky

Dovolenka ponúka pre dieťa plno nových zážitkov a na cumeľ až tak nemyslí. Môžete ho napríklad „zabudnúť“ doma a na dovolenke dieťatku jemne povedať, že ho nemáte. V záplave aktivít a nového prostredia pre dieťa nebude také emocionálne náročné „prežiť“ bez cumľa. Doma by ho už po návrate z dovolenky nájsť nemalo, pretože vaša snaha by bola nanič.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#tipy #dieťa #cumeľ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Na pozitívne myšlienky prídete, ak si prečítate grotestnú knihu.
Využijete ponúkané zľavy cestovných...

+ Domácim liečením sa váš zdravotný stav nezlepší, potrebujete navštíviť lekára.
Vo vašom prípade nie sú...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk