Zážitky z dovolenky nám kryjú chrbát!

Čo si do dovolenkového kufra nebaliť a ako si užiť voľno na sto percent? Je dobré vyraziť za oddychom bez detí? A čo v prípade, ak nám pred odjazdom škrípe vzťah?

26.06.2016 13:45
rodina, cestovanie, cestovný pas, dovolenka,... Foto:
Vyraziť na dovolenku môže byť prospešné, ale niekedy je to len ďalší stres.
debata

Premýšľate, či ste si vybrali správnu destináciu? Zvažujete, či ešte nezmeniť dátum odchodu? A čo v práci, zvládnu to tam? Otázky plné stresu, ktoré vám víria hlavou namiesto krásnych dovolenkových predstáv. Pritom návod, ako si užiť dni voľna na sto percent, nie je nijako zložitý. „Treba si dobre vybrať podľa svojich potrieb a očakávaní. Plnohodnotný relax sa odohráva pri zmene prostredia, ktoré nám poskytne dostatok podnetov a impulzov pre radosť. Tá tvorí hranicu medzi nudou a úzkosťou. Preto potrebujeme nazbierať zážitky podľa našej povahy a životnej filozofie, ktoré človeka obohatia, prekryjú stereotyp a doprajú pocit spontánnosti a uvoľnenosti,“ radí profesionálna koučka Janette Šimková.

Ako z dovolenky vyťažiť maximum?

Je skvelé len tak plávať v mori, splavovať dravé rieky, zdolávať pohoria či sa s knihou v ruke opaľovať na plážovom ležadle. Podľa chuti. Pre psychický relax je však potrebné aj čosi iné – udeliť voľno bdelej, premýšľajúcej mysli. To je podľa odborníčky kľúčom k duševnej regenerácii, ktorá sa deje najmä počas dovolenky. „Skúste si položiť otázku, kedy vám prichádzajú na um tie najlepšie nápady. Je vysoko pravdepodobné, že počas sprchovania, na prechádzke v lese, keď ležíte v posteli… Práve preto sa potrebujeme počas dovolenky oslobodiť od rozumového, analytického módu ľavej hemisféry, v ktorej je mozog väčšinu času, ktorý trávime v práci. To, ako na prácu na chvíľu zabudneme, si potrebujeme navoliť podľa toho, čo máme radi a pri čom strácame pojem o čase. Vtedy sme spontánni, uvoľnení a užívame si radosť zo života. A týchto pozitívnych pocitov z najrozmanitejších aktivít si potrebujeme nabrať do ,zásoby‘ čo najviac, aj na horšie časy. Budú nám tak kryť chrbát v období, keď sa o slovo prihlási záťaž,“ opisuje Šimková.

Koľko dovolenky je dosť?

Týždeň, dva či štyri? Zrejme každý z nás odpovie, že na dovolenke by vedel stráviť celé leto. Predstava kontra realita však zohráva neľútostný boj aj na poli oddychu. „V ideálnom prípade, čo je na slovenské pomery skôr utópia, by sme sa mali okrem trojtýždňovej letnej dovolenky ešte minimálne štyri razy do roka aspoň na pár dní ,odstrihnúť‘ od sveta,“ uvádza odborníčka. Na skutočné zrelaxovanie potrebuje telo aj myseľ aspoň štrnásť dní. Keď sa totiž telo prepne do oddychovacieho módu, trvá mu tri až štyri dni, než uverí, že skutočne nemusí riešiť nič zásadné. „Keď sme z práce preč iba týždeň, tak po štyroch ,prestavovacích‘ dňoch začneme pre zmenu myslieť na to, čo nás po návrate späť čaká.“

Nechoďte na doraz

Zodrieť' sa v práci tesne pred dovolenkou a potom, ,vyžmýkaný ako citrón‘, vyraziť za relaxom. Aj toto je bežná prax slovenských zamestnancov. Varovný prst v tomto prípade nie je zbytočný. „Tým, že veci ženieme až na hranice svojich možností, aj regenerácia a obnova síl potrebuje omnoho dlhší čas, ktorý si zvyčajne nemôžeme dopriať. A tak sa v tom cyklíme,“ uvádza Janette Šimková. Stávajú sa z nás maratónci na nikdy sa nekončiacej trase. „Na nadobudnutie rovnováhy a vyváženosti nám lepšie poslúži ,nastavenie na atlétov‘, lebo život je v podstate séria mnohých šprintov. Oplatí sa nám preto zamerať energiu na kratšie časové úseky, potom vypnúť a načerpať novú silu skôr, než sa znovu vrhneme do boja s aktuálnymi výzvami. Tak sa udržíme vitálni, nabití energiou a pripravení vydávať zo seba maximum.“

Je sebecké ísť bez detí?

Ak ste rodičmi, podobné rozhodnutie ste už na stole zrejme mali. Vziať na dovolenku aj deti alebo sa venovať výlučne sebe a partnerovi a naozaj oddychovať? Ktorá cesta je správna? „Vo veľkej miere to závisí od toho, ako sú rodičia a deti na seba naviazaní. Pri menších deťoch môže spôsobiť dovolenka bez nich skôr negatívne emócie na oboch stranách,“ opisuje Šimková. Ak sú deti väčšie, problém nastať nemusí, skôr naopak. „Podľa mňa môže rodine prospieť odluka medzi rodičmi a deťmi, lebo v každodennosti plnej starostí a povinností nemajú partneri na seba toľko času, koľko by si priali. A potrebujú ho. Keď rodičia vedia dieťaťu vytvoriť podmienky na to, že bez nich nebude strádať, môže to byť pre ich vzájomné vzťahy dobrá voľba.“

Ak vyrazíte na dovolenku s deťmi, rozhodne by nemala byť o nikdy sa nekončiacom plnení želaní vašich ratolestí. „Aj na dovolenke by mali platiť takmer všetky pravidlá a dohody ako v každodennom živote rodiny. Zmyslom dovolenky je, aby sa rodina na programe dohodla a všetci navzájom rešpektovali aj čas, ktorý každý potrebuje iba sám pre seba. Robiť veľa výnimiek iba preto, že dovolenkujeme, môže skomplikovať celú situáciu. Napokon, úlohou rodičov je deti vychovávať aj počas dovolenky. Oplatí sa na to pripraviť a s deťmi prediskutovať ich vlastný program, ktorý naplní ich potreby. Zároveň by mal vzniknúť aj priestor pre potreby rodičov.“

Opraví dovolenka pokazený vzťah?

Nezriedka sa stáva, že partneri prechádzajúci krízou si zaumienia, že počas niekoľkých dní voľna sa pokúsia nájsť nový, lepší smer ich vzťahu. Je to reálna predstava? „Pokiaľ ide vo vzťahu o chronicky sporné témy, ktoré pár už dlhodobo neúspešne rieši, tak je to skôr dobrý spôsob, ako si dovolenku pokaziť. Je malá pravdepodobnosť, že by sa partneri zmenou prostredia stali konštruktívnymi a nešli v konfliktoch do vzájomného zraňovania, vyčítania a obviňovania,“ opisuje Šimková. Ak však menšiu krízu vo vzťahu spôsobilo napríklad pracovné preťaženie a nedostatok spoločného času, môže byť práve dovolenka pripomienkou starých dobrých čias, keď mali partneri priestor na vytváranie spoločných zážitkov.

Článok vyšiel v novej ženskej prílohe Pravdy – v magazíne MiA.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #leto #dovolenka #deti #láska #rodina #vzťah #prázdniny #konflikt #ženský magazín MiA #Janette Šimková

+ Zamyslite sa nad momentálnou situáciou a správajte sa podľa nej.
Uzavretie významného obchodu zlepší vašu...

+ Pokúste sa začať jesť domáce jedlá, budete cítiť, že vám to prospieva.
Odvaha prijať riziko sa vyplatí, budete...