Alkohol počas tehotenstva? Ani jeden pohárik!

Pohár vína z času na čas predsa nemôže bábätku uškodiť... Aj vy tak uvažujete? Mýlite sa! Výsledky najnovších štúdií jasne preukázali, že alkohol počas tehotenstva by mal byť pre tehotné absolútnym tabu.

18.02.2015 15:00
víno, tehotenstvo, alkohol Foto:
Počas tehotenstva sa odporúča alkohol radšej nepiť.
debata

Absolútna abstinencia

Ešte donedávna britské Združenie pôrodníkov a gynekológov vyhlasovalo, že pár pohárov vína týždenne je pre budúce matky akceptovateľné množstvo. No keďže sa ročne v Anglicku rodili deti, ktorým alkohol ublížil, pokyny sa sprísnili. Nepiť alkohol je jedným zo spôsobom, ako neohroziť zdravie svojho dieťaťa, vyhlásil Národný inštitút pre zdravie a starostlivosť a počas tehotenstva odporúča absolútnu abstinenciu.

Pozor v prvom trimestri

Predovšetkým v prvom semestri by mali byť budúce matky opatrné. Alkohol môže poškodiť mozgové bunky a orgány plodu cez placentu. Narušiť môže aj rast dieťaťa, hrozí tiež riziko predčasného pôrodu alebo dokonca potrat. Lekári sa teda jasne zhodujú na tom, že alkohol, a to v akejkoľvek forme a množstve, má byť pre budúce matky tabu.

Pohár vína týždenne?

Aj po troch mesiacoch je však dobré, aby žena radšej alkohol nekonzumovala. Ak si však život bez alkoholu nechce alebo nevie predstaviť, potom sa ešte nad jedným pohárom vína za týždeň dá privrieť lekárske očko.

Môže, no nemusí

Ann Furedi, vedúca britského poradenstva pre tehotné, nastávajúce mamičky upokojuje: „Je pravda, že alkohol môže plod poškodiť. Mnohé ženy sa však o svojom tehotenstve dozvedia trochu neskôr a kým sa tak stane, alkohol pijú. Tie sa teraz boja, že by mohli ohroziť svoje dieťa. Ide o odporúčanie alkohol nepiť. Neznamená to zároveň, že pitie alkoholu musí jednoznačne plod poškodiť.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #tehotenstvo #alkohol #potrat #abstinencia #placenta #tabu

+ Ananásová šťava zmení vaše chute a vy sa budete cítiť príjemne.
Neočakávaný príjem prinesie úľavu a nové...

+ Nové tetovanie nevyjde a tak sa ocitnete v nepríjemnej situácii.
Brigáda, s ktorou ste počítali sa...