3 chyby, ktorých sa dopúšťame na bábätkách

, 06.11.2014 15:00
bábätko, vankúš, cumlík
Ilustračné foto. Autor:

Detská ortopédka upozorňuje na chyby, ktorých sa rodičia často, samozrejme nechtiac dopúšťajú.

Chrbtica dieťaťa
Podľa detskej ortopédky MUDr. Blaženy Brozmanovej je nevhodné dávať malé dieťa sedieť v období, keď na to ešte nemá pripravené svaly. Vtedy sa vlastne hompáľa z boka na bok a pri dlhodobom preťažovaní môže vzniknúť chybné zakrivenie chrbtice. Nevhodné je aj to, keď je dieťa prekrmované a obézne. Tým tiež vytvárame predpoklad na väčšiu záťaž na jeho chrbticu.

Vankúšik pod hlavičku
Na to, aby sa chrbtica dieťaťa správne vyvíjala, nie je vhodné podkladanie hlavy akoukoľvek podložkou, upozorňuje ortopédka. Rizikom je vnorenie tváričky a obmedzenie dýchania, ale aj nepriaznivé pôsobenie na vývin krčnej chrbtice. Ak je potrebné dostať hlavičku do vyššej polohy, dosiahneme zvýšenú polohu podložením celej podložky.

Novorodenec a topánočky
U bábätiek ležiacich, resp. ešte len sediacich v postieľke alebo v kočíku plní obuv nielen tepelno-izolačnú, ale aj ozdobnú funkciu. Mamičky sa podľa detskej ortopédky môžu tešiť z toho, aké rozkošné je bábätko v rôznych ponožkách (za predpokladu, že nôžku neškrtia), papučkách alebo rôznych ozdobných návlekoch v tvare zvieratiek a hračiek. „Dôležité je, aby na nich neboli nebezpečné časti, ktorými by sa dieťa mohlo poraniť, prehltnúť ich či vdýchnuť. Spevňujúci okraj ponožiek alebo návlekov by nemal byť príliš tesný, aby nespôsobil poruchy prekrvenia pokožky.“

#novorodenec #vankúš #krčná chrbtica #obézne dieťa #postieľka #kočík
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Vždy je vhodný čas na to začať cvičiť, nezabúdajte na kondíciu.
Dnes je pred vami ešte veľa práve, nemáte...

+ Koniec používania mobilu v posteli, zabudnite na sociálne siete, zníčí to vzťah.
Chcete zarobiť viac,...