Nejde iba o gény, v ktorých sa skrýva povaha človeka, ale aj o to, aké má vzory správania. Tie ovplyvňujú jeho konanie a môžu podporiť to dobré i to nesprávne.
Žiaden pohyb a do tela samé jedy
V práci viac sedíte ako beháte, ničíte si zrak pri počítači, v pauzách fajčíte a kávičkujete, nerváčite, že nestíhate (ale hlavne neviete vhodne ventilovať stres), pričom v tom pokračujete aj doma? Vaše deti to vidia a vnímajú, všetko sa na nich lepí, majú vás za vzory a ťažko sa sami orientujú v tom, čo je správne a čo nie. Ničíte zdravie a hodnoty nielen sebe, ale aj im!
Tuky, cukry, nadváha
Tvrdíte, že nemáte čas starať sa o svoje zdravie a podceňujete aj dohľad nad tým, čo konzumujú vaše deti a ako trávia voľný čas, ale na nákup plný jedov a hodiny pred televízorom sa čas nájde? Nechajte výhovorky škôlkárom a pokúste sa to zmeniť. Nechcete byť predsa ďalší infarktový pacient a zo svojich detí i vnukov vychovať gaučovú generáciu, napchávajúcu sa chipsami, kolou, či pizzami…
Snahou o zjednodušenie to komplikujeme
Chceme si veci uľahčiť a tak nakupujeme hlúposti, ktoré nám majú ušetriť čas pri príprave jedla, alebo vybavíme rodinný obed či večeru v rýchlom občerstvení kdesi v nákupnom centre. Popritom obeháme rôzne služby a máme pocit, ako sme zvládli kopec starostí jednou ranou. Ale prichádzame o vzácne chvíle, kde by malo byť cítiť vôňu domova, súdržnosť rodiny pri iných činnostiach, než pri hamburgeroch a naháňačke po obchodoch. To nikomu nepridá ani na fyzickom, ani na psychickom zdraví!