Najmä, ak je zo strany rodiča veľký tlak na dokonalosť a predovšetkým jeho vízia, že vychová profesionála nevídaných kvalít.
Samo nevie, čo je preň dobré?
Niektorí rodičia majú premyslenú budúcnosť dieťaťa už pri prebaľovaní plienok. Takého človiečika čakajú krušné chvíle, hlavne v prípade, že sa predstavy rodičov a schopnosti dieťaťa vôbec nestretnú. A ak sa zaujímavý talent skutočne objaví, ale sú naň kladené také nároky, že je neskôr ťažké posúdiť, čo je iba vydreté a čo mimoriadne nadanie – tiež to nie je žiadna sláva. Dieťa si vytrpí a v dospelosti ho čaká krutý boj na konkurenčnom poli, alebo z neho zuteká a rodičia ničomu nerozumejú, hodnotia to ako zlyhanie ich génia.
Rozvíjať talent, ale nekradnúť detstvo
Kapacity dieťaťa môžu byť veľké, ale prirodzene k svojmu veku potrebuje sociálny kontakt s rovesníkmi a dostatok voľného času. Zvládať okrem školských povinností aj dennodenný tréning v rámci záujmovej aktivity, v ktorej vyniká a mať aj kamarátov i bežné koníčky – to nie je ľahké. Ak sú možnosti podporovať ho v talente materiálne i ľudsky, je to úžasné, ale mala by tu byť zdravá stredná cesta a nekradnúť mu detstvo, nebrániť mu v iných záujmoch.
Každý ho obracia na svoj obraz
Skutočné peklo pre dieťa či dospievajúceho človeka je vtedy, keď je na neho vyvíjaný tlak z viacerých strán a rodičia i ďalšie príbuzenstvo v ňom vidia hneď niekoľkých géniov. Jeden na neho tlačí so športovými výkonmi, iný by ho rád videl v umeleckej sfére a niekto v ňom cíti potenciál na počítačového experta. A tak sa v tom stráca, potláča v sebe to, čo ho skutočne baví. Práve na to by sme nemali zabúdať – podporovať nielen podmienky, ale dať priestor, aby sa človek sám zorientoval v tom, čomu sa chce venovať a v čom by dokázal byť najlepší.