Čo všetko by malo vedieť dieťa pred nástupom do materskej školy?

Mali ste to šťastie a nedávno vám prišlo z materskej školy oznámenie, že vaše trojročné dieťa je prijaté a v septembri môže nastúpiť.

25.07.2013 17:30
dieťa, výchova, zručnosť Foto:
V škôlke musí byť dieťa schopné aspoň na chvíľku sa odpútať od rodičov.
debata

Radosť však vystrieda strach, či je dieťa na pobyt v materskej škole dostatočne pripravené.

Čo všetko by teda malo vaše dieťa zvládnuť skôr, ako prekročí brány materskej školy? Ak sa spýtate na verejných fórach, dozviete sa naozaj rozporuplné odpovede. Kým jedna mama tvrdí, že v škôlke sa dieťa všetko naučí a tak ho netreba ani „odplienkovať“, druhá oponuje, že základné hygienické návyky má mať už oveľa skôr a dokonca musí zvládnuť zaväzovanie šnúrok či jesť s príborom. Ako to teda vlastne je?

Toto by malo trojročné dieťa zvládnuť:

1. Byť bez plienok. Väčšina materských škôl neprijme dieťa, ak nie je „odplienkované“. Dokonca by dieťa malo vedieť používať záchod a nie nočník, respektíve nebáť sa sadnúť si na záchod. Pozor! Plienka sa v tomto veku netoleruje už ani počas obedného spánku.
2. Sám sa obliecť a vyzliecť. Samozrejme, sem tam pani učiteľka pomôže, ale nemôže obliekať a vyzliekať 25 detí, ktoré sa chystajú na dvor či sa vrátili z prechádzky.
3. Samostatne jesť (aspoň lyžicou), piť z pohárika, neodbiehať od stola počas jedla.
4. Pozdraviť, odzdraviť, poprosiť a poďakovať. Na tomto by mali rodičia trvať už od útleho veku. Veď tieto štyri čarovné slovíčka by mali byť základom slušnosti každého človeka.
5. Vedieť používať vreckovky a správne si vyfúkať nos.
6. Ovládať základné hygienické návyky, napríklad umyť si po toalete ruky.
7. Byť schopné aspoň na chvíľku sa odpútať od rodičov. Samozrejme, nečakajte, že vaše dieťa si nepoplače počas prvých dní v škôlke. To je normálna reakcia, ktorá sa dá zvládnuť. Ak by to však pretrvávalo dlhšie (viac ako mesiac), dieťa pravdepodobne nie je ešte zrelé byť bez rodiča a treba počkať, či skúsiť dieťa odpútať (napríklad tým, že ho bude do škôlky vodiť stará mama či starý otec).
8. Dieťa by pred nástupom do materskej školy malo poznať svoje veci, vedieť, že toto sú jeho topánky či mikina.
9. Potrebné je, aby dieťa vedelo komunikovať s okolím. Reč nemusí byť stopercentná, veľa detí začne lepšie komunikovať odpozeraním od iných detí či s pomocou logopéda.
10. Udržať pozornosť, vedieť sa chvíľu sústrediť.

debata chyba

+ Vaša cieľavedomosť vás môže dostať ďaleko, treba však vedieť kedy ju využiť.
Veľa ste pracovali, aby ste mali...

+ Obmedzte spracované potraviny a uprednostňujte čerstvé suroviny.
Snažte sa zapôsobiť hlavne na nadriadeného, iba...