Počet obéznych detí narastá - mizne láska k športu

Detská obezita má na Slovensku narastajúcu tendenciu.

01.10.2011 18:23
Počet obéznych detí narastá - mizne láska k športu Foto:
Počet obéznych detí narastá - mizne láska k športu
debata

Či za ostatných desať rokov výrazne vzrástol počet obéznych detí, začnú zisťovať pracovníci Úradu verejného zdravotníctva. „S obezitou sa dá relatívne ľahko žiť. Ľudia nepriberú 20 kilogramov len tak, ale trvá to desať alebo dvadsať rokov,“ hovorí obezitológ Peter Minárik.

Pribúdanie prípadov detskej obezity a nadhmotnosti sa spomína často, ale najnovšie údaje sú spred desiatich rokov. Najvyššiu obezitu 9,81 percenta vtedy zaznamenali u 11-ročných chlapcov a 8,93 percenta u 8-ročných dievčat. U tejto skupiny dievčat zistili aj najvyššie percento nadhmotnosti – 14,55 percenta. Nadhmotnosť má aj 17,45 percenta 12-ročných chlapcov.

Nové údaje pre prieskum pracovníci Úradu verejného zdravotníctva zbierajú do 4. novembra. „Premeriame tak do 20-tisíc detí. Netrúfam si odhadnúť, ako sa to bude vyvíjať,“ povedala zástupkyňa hlavného hygienika Jana Nováková. Výsledky budú koncom prvého polroka 2012.

Napriek nezáujmu o pohyb, počet obéznych detí na Slovensku nie je až taký alarmujúci ako v iných krajinách. Podľa docenta zo Slovenskej zdravotníckej univerzity Iga Kajabu je za tým určitá striedmosť v stravovaní. „Sledujem to 40 rokov a vzostup je o štyri až päť percent. Hoci je tempo pomalšie, nie je žiaduce, aby to pokračovalo ďalej,“ dodal.

Podľa Kajabu u detí zmizol pocit lásky k športu. Opäť ho chce priviesť k životu aj ministerstvo školstva. V rámci vyučovania telesnej výchovy by mali pribudnúť športy, o ktoré budú mať žiaci záujem. „Deti sa u nás hýbu čoraz menej a majú čoraz viac chorôb. Cesta, ako proti tomu bojovať, je práve rozpohybovať ich,“ uviedol minister školstva Eugen Jurzyca.

Text: Eva Okoličániová pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK

debata chyba

+ Na verejnom kúpalisku vám príde nevoľno zo stravy, ktorú kúpite.
V zamestnaní dostanete ponuku cestovať,...

+ Cvičte s rozumom, nič nepreháňajte a nezabúdajte na čerstvú zeleninu.
Sústredíte sa na aktivity, z ktorých...