Práca v záhrade je tak nielen bežnou súčasťou jarných dní, ale aj spôsobom, ako si oddýchnuť a zároveň urobiť niečo užitočné. So záhradkárčením však pribúda aj množstvo obalov, ktoré často končia v nesprávnom koši. Aj pri práci v záhrade má triedenie svoj význam.
Záhrada je miestom, kde na jar zvykneme tráviť veľa času. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že aj pri tejto príjemnej aktivite vzniká množstvo odpadu. "Záhradkárčenie patrí medzi obľúbené aktivity mnohých ľudí. Okrem radosti z vlastnej úrody by sme však nemali zabúdať ani na environmentálny rozmer – teda na to, čo po nás v záhrade zostane. A to platí aj pre obaly, ktoré pri záhradných prácach používame. Tie treba vytriediť do správneho koša,“ hovorí Katarína Kretter z OZV ENVI – PAK.

Práca v záhrade nie je len o úrode – pre mnohých je to spôsob, ako si vyvetrať hlavu, tráviť čas na čerstvom vzduchu a venovať sa aktivite, ktorá má zmysel. Na jar sa začínajú sadiť hlavne reďkovky, šalát či hrášok, ale aj viaceré bylinky, ako je pažítka, mäta, tymian či bazalka. Z kvetov, ktoré zvládnu aj chladnejšie noci, sú obľúbené najmä sirôtky či nechtíky, a od polovice apríla sú vhodné aj lobelky, verbeny a begónie.

Záhradkárčenie so sebou prináša aj množstvo obalového odpadu – plastové fľaše od hnojív a postrekov, papierové vrecká od semien, plastové kvetináče či obaly od substrátov. Tieto obaly je potrebné správne vytriediť podľa toho, z akého materiálu sa skladajú. „Ak tieto obaly správne vytriedime, výrazne tak znižujeme množstvo odpadu, ktoré by inak skončilo na skládke. A čím zodpovednejšie a detailnejšie je triedenie, tým väčšia je šanca, že sa tieto obaly následne aj správne zrecyklujú,“ upozorňuje Katarína Kretter. Obaly pred vyhodením netreba umývať, stačí, ak v nich nezostanú hrubé zvyšky produktov.