Ako sú na tom Slováci s triedením odpadu? Plasty vyhadzujeme správne, ale tento druh odpadu nám stále robí problémy

Triedený zber na Slovensku dlhodobo rastie a Slovenky a Slováci sa v triedení odpadu každoročne zlepšujú.

02.10.2024 14:00
recyklácia odpadu, koše, triedenie odpadu Foto:
Triedite odpad správne?
debata (2)

Potvrdzuje to aj aktuálny prieskum OZV ENVI – PAK, v ktorom takmer všetci (97 % ľudí) deklarujú, že odpad triedia, pričom štyri pätiny (80 %) triedia odpad vždy a 17 % iba niekedy. Odpad triedia hlavne vysokoškolsky vzdelaní ľudia a ľudia žijúci v rodinných domoch.

Podobne ako v roku 2022, aj tento rok sú plasty najčastejším odpadom v domácnostiach. Až tretina ľudí (32 %) priznáva, že práve plastového odpadu majú doma najviac. Ľudia triedia hlavne plasty – vždy ho vytriedi až 81 %. Nasleduje sklo, ktoré vždy vytriedi 75 % opýtaných a papier 73 %. V porovnaní s rokom 2022 sa triedenie vo všetkých týchto materiáloch mierne zlepšilo. A pri všetkých zároveň platí, že s vyšším vekom a vyšším vzdelaním rastie aj miera triedenia.

Ako triediť obaly od obľúbených syrov?
Ako triediť obaly od obľúbených syrov?
+8Ako triediť obaly od obľúbených syrov?

Naopak, v triedení kuchynského bioodpadu a textilu majú Slováci ešte rezervy. Hoci od roku 2021 máme povinnosť triediť kuchynský bioodpad, len o niečo viac ako polovica ľudí (55 %) deklaruje, že ho triedi a 10 % ho netriedi vôbec. Triedenie textilu zatiaľ nie je povinné, no začiatkom budúceho roka sa to zmení. Už dnes ho však triedia dve pätiny (42 %) ľudí. S najväčšou pravdepodobnosťou vhadzujú staré šatstvo do zberných kontajnerov na to určených, ktoré zabezpečujú súkromné spoločnosti.

EPAK photos-obaly-2024 Ice Cream12 Čítajte viac FOTO návod: Čo do plastu a čo do bio-odpadu? Začala sa sezóna nanukov a zmrzliny, vytrieďte správne ich obaly

Aj keď 81 % ľudí deklaruje, že plasty vždy vytriedia, neznamená to, že triedia všetky druhy plastových odpadov rovnako. "Na prvý pohľad to síce vyzerá tak, že odpad triedime dobre, no podrobnejšia analýza ukazuje rozdiely medzi jednotlivými druhmi odpadov z obalov. Niektoré triedime lepšie, iné horšie. Aj tu sme však zaznamenali výrazný posun a odpad na Slovensku triedime dôkladnejšie, ako tomu bolo v predchádzajúcich rokoch,“ vysvetľuje Katarína Kretter z OZV ENVI – PAK.

Napríklad z plastového odpadu triedi najviac ľudí fľaše zo sirupov, octov a olejov (85 %) a odpady z čistiacich prostriedkov, pracích práškov a aviváže (79 %). Triedenie sa zlepšilo pri väčšine druhov plastového odpadu, a to o viac ako 10 percentuálnych bodov. Naopak, mierne pokleslo triedenie mikroténových vreciek a igelitových tašiek, čo môže byť signálom toho, že ľudia ich začínajú menej používať. Najmenej ľudí triedi obaly od jedla pre zvieratá a plastové hračky, ale to je spôsobené tým, že nie všetci máme domáce zvieratá alebo deti. Stále nás ale vedia potrápiť obaly od sladkostí a slaných pochutín a plastové obaly od liekov či blistre. Vytriedi ich o niečo viac ako polovica ľudí (56 %), ktorí triedia plasty.

Podobná situácia je aj pri skle, papieri a kovoch. Pri papieri menej triedime zošity, pri kovoch alobal, ale aj kovové/hliníkové obaly od jedla pre zvieratá a pri skle je to tabuľové sklo z okien a dverí a sklenené nádobky od kozmetiky.

Hoci väčšina ľudí odpad triedi, stále tu existuje malá časť ľudí, ktorá odpad netriedi. Prečo podľa Slovákov a Sloveniek niektorí ľudia stále netriedia odpad? Chýba im návyk (56 %) a nedôverujú tomu, že triedenie má zmysel (53 %). "Tieto výsledky ukazujú, aké dôležité je naďalej vzdelávať ľudí o význame triedenia a odbúravať mýty, ktoré ľudí zbytočne pri triedení demotivujú,“ uzatvára Kretter.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #odpad #triedenie odpadu

+ Skúšajte nové športy, aby ste si udržali motiváciu a objavili nové záľuby.
Stav nezamestnanosti je načase...

+ Naučíte sa žiť s chybami, ktoré máte, alebo ich postupne odstránite.
Peniaze berte vážne, mohli by ste ich...