Záhradný nábytok a detské postieľky zostávajú v slovenských domácnostiach najdlhšie. Ale aj tak sa zbavujeme obrovského množstva nábytku

Z rôznych dôvodov sa Slováci ročne zbavujú až 239 735 ton dreveného a objemného odpadu z komunálnej sféry, z toho 69 954 až 134 325 ton tvorí práve odpadový nábytok na báze dreva.

25.06.2023 13:00
nábytok, žena, oprava nábytku, terasa Foto:
Záhradný nábytok zostáva v našich domácnostiach najdlhšie.
debata

V prepočte na obyvateľa to činí 12,9 až 24,7 kg odpadového nábytku. Alarmujúcou správou je však najmä to, že 7 700 až 45 800 ton z toho tvorí nábytok, ktorý je ešte použiteľný. Život tohto nábytku tak úplne zbytočne končí až príliš často na skládke či na zberných dvoroch. Prieskum odhalil, že najčastejšie sa respondenti zbavujú nábytku preto, že si zaobstarali nový (40 %), ako sa uvádza v prieskume IKEA.

dekor Čítajte viac Pár vhodne zvolených doplnkov a razom máte harmonický domov. Inšpirujte sa

Okrem toho, že Slováci sa najčastejšie zbavujú starého nábytku preto, že si zaobstarali nový, deklarujú aj to, že ďalším dôvodom na zbavenie sa nepotrebného nábytku je napríklad to, že je nábytok už starý (35 %), prípadne poškodený (27 %). Rekonštrukciu obydlia uvádza ako dôvod celkom 24 % opýtaných a sťahovanie sa 11 %. Respondenti mali možnosť na otázku: „Prečo ste sa naposledy zbavili nábytku?“ uviesť viacero odpovedí.

Zaujímavosťou je, že respondenti vo veku 18 – 29 rokov sa oproti priemerným hodnotám v iných vekových kategóriách podľa prieskumu zbavujú poškodeného nábytku najmenej často (20 %). Toto zrejme súvisí s ich životným štýlom a môžeme predpokladať, že aj s nižším finančným príjmom.

Z prieskumu vyplýva, že vo všeobecnosti sa Slováci najviac zbavujú postelí a pohoviek (25 %), stoličiek (22 %), veľkých šatníkov (19 %), malých skriniek (18 %) a kresiel (13 %). Naopak, v najmenšej miere sa zbavujú záhradného nábytku (5 %), detských postieľok (7 %) a vešiakov (8 %).

Rozdiely v správaní evidujeme medzi pohlaviami aj rôznymi vekovými skupinami. Ženy sa oproti mužom zbavujú významne častejšie postelí a, naopak, muži kresiel. Mladší ľudia vo veku od 18 do 39 rokov sa zbavujú najčastejšie detských postieľok, ľudia starší ako 50 rokov sa vo významnej miere zbavujú najmä pohoviek, kresiel, jedálenských stolov a kuchynských liniek.

recyklácia, zálohovanie, PET fľaša, plast Čítajte viac Vytriedený odpad určený na recykláciu nakoniec aj tak končí na skládke. Neverte mýtom o recyklácii odpadu

Najčastejšie sa Slováci zbavujú nábytku jeho darovaním (32 %), následne využívajú službu odovzdania v recyklačnom centre alebo na zbernom dvore (21 %), predaj online (16 %) alebo nepotrebný nábytok presťahujú do garáže či pivnice (14 %). Naopak, v najmenšej miere je nábytok odovzdávaný späť výrobcovi/pre­dajcovi (1 %). K nevhodnému spôsobu zbavovania sa nábytku (vyhodenie do zbernej nádoby na komunálny odpad, prípadne položenie k stojisku kontajnerov na komunálny odpad) sa priznalo 8 % Slovákov.

Podľa prieskumu až 8 % Slovákov, ktorí v minulosti vyhodili nábytok do zbernej nádoby na komunálny odpad, prípadne ho položili k stojisku kontajnerov na komunálny odpad, tak urobili, pretože to bol najjednoduchší a najrýchlejší možný spôsob zbavenia sa odpadu (39 %) alebo takto využili každoročný zber odpadu (30 %). Až štvrtina opýtaných uvádza, že nemali možnosť prepraviť nábytok na vzdialenejšie miesto, veľkoobjemový kontajner nebol dostupný (28 %) alebo zberný dvor je príliš ďaleko (10 %).

Slováci, ktorí sa zbavujú nábytku nevhodnými spôsobmi zároveň priznávajú, že nerozmýšľali nad inými možnosťami (5 %), ani ich nehľadali (8 %), prípadne o iných možnostiach nemali dostupné informácie (5 %). Nábytok IKEA môžete odviezť do obchodného domu IKEA alebo ho môžete darovať do ReUse centier.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #nábytok #recyklovanie

+ Pridanie hudby k vašim tréningom môže zlepšiť výkon a náladu.
Pracovné skúsenosti vás posunú ďalej a vy si...

+ Pripravte sa na horší finančný stav, musíte sa naučiť hospodáriť s peniazmi.
Prečítajte si všetky informácie...