Kam patria nefunkčné svetielka a kam darčekové tašky či krabice? Ako správne vytriediť odpad po sviatkoch?

S rastúcou spotrebou počas sviatkov rastie aj množstvo odpadu.

31.12.2022 13:00
odpad, Vianoce, vianočný odpad, papier Foto:
Čo s vianočným odpadom?
debata (1)

Odhaduje sa, že počas vianočných sviatkov vyhodíme až dvojnásobné množstvo smetí v porovnaní s inými mesiacmi v roku. „Odpad vzniká takmer zo všetkého – vianočného stromčeka, dekorácií, baliaceho papiera, jedla aj samotných darčekov. Počas vianočných sviatkov ľudia vyhadzujú oveľa viac odpadu ako počas iných mesiacov v roku,“ vysvetľuje Katarína Kretter z OZV ENVI – PAK.

Tipy, ako správne vzniknutý odpad vytriediť

A ak nám na Vianoce nejaký ten odpad vznikne, skúsme ho aspoň správne vytriediť.

Živý vianočný stromček nechajte voľne položený vedľa kontajnerov, väčšina miest zabezpečuje zvoz stromčekov a postará sa aj o ich recykláciu. Ešte predtým ho nezabudnite odzdobiť. Pokazené svetlá a rôzne nefunkčné svetielka zaneste na zberný dvor.

Papierové obaly z darčekov a rôzne darčekové papierové krabice patria do modrého kontajnera či vreca na papier. Nesmú však byť znečistené, zamastené a mokré. Pred vyhodením ich ešte riadne postláčajte. Plastové obaly z darčekov, kozmetiky aj potravín patria do žltého kontajnera alebo vreca na plasty. Aj tieto treba pred vyhodením zošliapnuť a zmenšiť ich objem. Nesmú však obsahovať hrubé zvyšky tekutín, jedla alebo kozmetiky.

koktail, drink, nápoj, šampanské, kokteil, koktejl Čítajte viac Na Silvestra si pripíjajte niečím novým! Lahodná chuť mandarínky v tomto drinku poteší vašich hostí

Zostatky vareného jedla, potraviny živočíšneho pôvodu a pokazené potraviny vytrieďte do kuchynského odpadu, šupky z ovocia a zeleniny, škrupiny vajec, čajové vrecúška patria tiež do bioodpadu alebo do domácich kompostérov.

Oblečenie alebo obuv, ktoré sa vám nepáčia, alebo ktorých veľkosť vám nesadla, posuňte svojim známym, ktorí ich určite radi vynosia. Ak je to možné, skúste ich vymeniť v obchode za iný tovar alebo ich vymeňte na niektorom zo swapov s oblečením, prípadne ich darujte charite. Až v tom poslednom prípade ich zaneste na zberný dvor alebo ich vhoďte do kontajnerov určených na šatstvo.

Hračky darujte niekomu, komu určite urobia radosť.

Žiarivky, batérie z hračiek alebo svetelných dekorácií môžete odovzdať v obchodoch, kde sa tieto výrobky predávajú. Batérie môžete tiež odniesť do akejkoľvek inej predajne, v ktorej sa predávajú, alebo ich zaneste na zberný dvor. Obyčajné žiarovky patria do zmesového komunálneho odpadu. Pokazené svetlá a rôzne svetielka zaneste na zberný dvor alebo do predajní s elektrospotre­bičmi.

„Najlepší odpad je ale ten, ktorý vôbec nevznikne – majme to na pamäti aj počas vianočných sviatkov. Vianoce predsa nie sú o tom, kto kúpi najviac darčekov, alebo bude mať najkrajšie vyzdobený stromček. Vianoce sú predovšetkým o spoločne strávených chvíľach s našimi blízkymi a rodinou“, uzatvára Katarína Kretter.

Video

VIDEO: S nutričnou špecialistkou a trénerkou Tatianou Kyseľovou sme hovorili o tom, aké najčastejšie chyby sa dejú na slovenských stoloch počas Vianoc, ako naše stravovanie podmieňuje vzťah k jedlu, ale aj vzťah ku samému sebe. Odporučila, ako zvládnuť bezmyšlienkovité pojedanie drobností zo stola a čo si myslí o pôstoch, diétach a vianočných predsavzatiach.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #odpad #sviatky

+ Nemusíte mať výčitky z jedla ste predsa na dovolenke, doprajte si.
Na pohovore so šéfom...

+ Stavy úzkosti sa vám podarí zvládnuť v prítomnosti blízkej a veselej osoby.
V bankomate nájdete vyšší obnos...