Ako deťom približovať tému odpadu a recyklovania? Aj muzikálom

To, že odpad je poklad, súčasnej dospelej generácií nikto veľmi neprízvukoval.

03.06.2022 13:00
EKOLOGIA, deti, odpad, triedenie, recyklácia Foto:
Odpad z domácnosti treba triediť do vyhradených nádob.
debata

Odpad je poklad a najmä recyklovateľná surovina. Ambíciou jedinečného projektu spoločenskej zodpovednosti Odpad je surovina, a najmä muzikálu Odpad je poklad, je priblížiť tento fakt žiakom, študentom a neskôr aj ich rodičom, po celom Slovensku.

To, že odpad je poklad, súčasnej dospelej generácií nikto veľmi neprízvukoval. Tak sme si nevytvorili tie správne návyky a zvyky. Lenže, príroda tu bola skôr ako my. Jej neustála záťaž už dáva o sebe vedieť a mohla by mať katastrofálne následky.

Mladá generácia je iná. Nie je ojedinelým úkazom, keď päťročné dieťa vyzve svojho rodiča, aby plastový obal nedával medzi komunálny odpad, ale aby ho separoval. Separovanie nie je deťom cudzie a aby bolo trvalo udržateľné, je potrebné tieto návyky a zvyky ďalej kontinuálne budovať. Ideálne hravou formou. To je aj hlavnou ideou projektu Odpad je surovina a muzikálu Odpad je poklad.

lieky - tableta - choroba Čítajte viac Triedite odpad správne? Kam hádžete prázdne blistre od liekov?

Jeho autorkou je Bohumila Tauchmannová, podľa ktorej sa muzikál začal písať u nich doma v obývačke už pred dvadsiatimi rokmi. "Jedného dňa priniesla domov naša dcéra kontajnery a povedala, že budeme triediť odpad. Našla im miesto v obývačke. Aj to je dôkazom o tom, že deti sa učia rozmýšľať inak, ako sme zvyknutí. Muzikálom chcem stáť po boku mladej generácie v presadzovaní ich enviromentálnych hodnôt.“

Pravda o klíme: 1. časť novej relácie, hosťom je olympijský víťaz v chôdzi na 50 km Matej Tóth. Premiéra 28. 4.

Vyrobila TV Pravda a Športová akadémia Mateja Tótha, o.z.

Autorom skladieb a scénickej hudby k muzikálu Odpad je poklad, je Milan Dočekal, zakladateľ skupiny Team a autor viacerých hitov tejto kapely. Aká bola jeho reakcia na tvorbu pre tento muzikál? „Moja reakcia na ponuku Bohumily napísať hudbu k muzikálu bola rýchla a kladná. Prečo? Boli v nej dve výzvy. Námet prospešný pre životné prostredie a niečo nové, čo som ešte nekomponoval. Toto je môj prvý muzikál.“

polievka, hrniec, žena, zápach, pokazené jedlo, odpad Čítajte viac Čo nepatrí do kompostéra a kam so skysnutou polievkou? Viete vytriediť odpad z kuchyne?

Muzikál bude realizovaný v troch formách. Prvá štartuje 1. 6. 2022 a pôjde o online EKO muzikál. Je tomu tak z tohto dôvodu, aby si mali možnosť pozrieť muzikál žiaci a študenti vo všetkých mestách a obciach.

Na jeseň sa muzikál Odpad je poklad vyberie do viacerých miest na Slovensku. Táto forma, muzikálová EKO ROAD show v spolupráci so ZMOS, má za cieľ zapojiť žiakov a študentov do kreatívneho vzdelávania a ekologického myslenia tak, aby sa šírilo prostredníctvom mládeže do celej spoločnosti.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #odpad #recyklovanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Rozmaznávajte sa, masáž celého tela vám spríjemní deň.
K práci budete pristupovať originálne, a...

+ Spomaľte pracovné tempo, ktoré ste nasadili, čoskoro nebudete vládať.
Očakávajte zmeny, ktoré povedú k zlepšeniu...