Podľa odborníkov však domácnosti majú možnosti, ako na výdavkoch za teplo ušetriť. Aké to sú? Pozrite sa na ne s nami.
1. Používajte ventily a regulujte
Jednotlivé miestnosti vykurujte podľa účelu a potreby. V kuchyni môžete využívať vznikajúce teplo z domácich spotrebičov pri pečení a varení. Ak je kuchyňa spojená s obývačkou, v čase pečenie pokojne vyhrievacie telesá v obývacej miestnosti stiahnite na menšiu výhrevnosť. Pozor však na úplné vypínanie kúrenia – to neradia profesionáli ani vtedy, ak sa v byte nezdržujete alebo na sviatky odcestujete na niekoľko dní – vykúriť miestnosť po každodennom odstavení kúrenia na normálnu teplotu je omnoho nákladnejšie.
2. Vetrajte s rozumom
Usporiť sa dá aj správnym vetraním. To by malo krátke a intenzívne, najlepšie nárazovo od troch do piatich minút. V zime vetrajte ráno, prípadne aj večer pred spaním. Počas dňa vetrať nemusíte, ak to nie je nutné – napríklad vzhľadom na varenie alebo pachy v kuchyni.
3. Prevencia funguje aj v prípade kúrenia
Platí to takmer všade – pripraveným šťastie praje. Ak máte doma správne utesnené okná, vstupné či balkónové dvere, znižujete tak úbytky tepla týmito cestami. Pred každou zimou by ste mali jednotlivé okná a dvere skontrolovať. Utesniť ich, ak nejde o hlbšiu závadu, však môžete aj sami. Pri plastových oknách napríklad stačí po vzore profesionála podoťahovať jednotlivé skrutky.
4. Pomôž si sám, aj kúrenie ti pomôže…
Áno, ak napríklad počas slnečného (zimného) dňa necháte okná bez závesov či žalúzií, pridáte si v interiéri stupeň či dva navyše. Dávajte tiež pozor na to, aby ste výhrevné telesá nezakrývali napríklad závesmi, prípadne nábytkom. To spôsobuje veľké úbytky tepla a je rozumnejšie najmä v zimnom období nechať prúdiť teplo z radiátorov priamo do interiéru.