Starší ľudia v triedení odpadu predbehli mladších, odhalil prieskum

Odpad triedia najmä starší ľudia. Väčšina z nich si pri nákupoch všíma, či je obal vyrobený z recyklovaného materiálu.

25.10.2021 13:00
sklo Foto:
Ako poctivo triedite odpad vy?
debata (2)

Dôležitú úlohu pri nákupnom rozhodovaní stále zohráva cena. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala organizácia zodpovednosti výrobcov Envi-Pak.

polievka, hrniec, žena, zápach, pokazené jedlo, odpad Čítajte viac Čo nepatrí do kompostéra a kam so skysnutou polievkou? Viete vytriediť odpad z kuchyne?

V prieskume 93 percent ľudí starších ako 50 rokov deklarovalo, že odpad triedi. Mladší ľudia podľa prieskumu triedia menej, v kategórii do 50 rokov je to 83 percent. Dôvodov, prečo starší ľudia začali viac triediť, môže byť podľa riaditeľky pre komunikáciu OZV Envi-Pak Kataríny Kretter viacero. Tvrdí, že pomohlo dobré nastavenie odpadového hospodárstva, pretože v tých mestách, v ktorých funguje, ľudia menej spaľujú odpad. „No a v neposlednom rade majú na starých rodičov veľký vplyv vnúčatá, preto aj edukácia detí v škôlkach či v školách je stále veľmi dôležitá,“ skonštatovala Kretter.

Video

Najviac triedia starší ľudia plasty, a to 84 percent. Papier a sklo vždy vytriedia tri štvrtiny starších, vyplýva z prieskumu. „Z výsledkov prieskumu vidíme, že starší ľudia sa už základné druhy komodít naučili triediť. Stále tu však vidíme priestor na zlepšenie, čomu by pomohla hlavne vyššia informovanosť v oblasti triedenia,“ hovorí Kretter.

batérie, baterky, elektro, odpad Čítajte viac Batérie a akumulátory nepatria do žiadneho z kontajnerov na triedený zber! Kam teda?

Prieskum ďalej uvádza, že pre väčšinu, 74 percent ľudí, je cena dôležitejšia ako obal vyrobený z recyklovaného materiálu. To, či je produkt zabalený v recyklovateľnom obale, si pri nákupe všíma 65 percent ľudí. Sedemdesiatjeden percent respondentov deklarovalo, že ak by mali tú možnosť, uprednostnili by nakupovanie bezobalových výrobkov.

Online prieskum bol realizovaný v júni 2020 na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov, z toho starších ako 50 rokov ich bolo 430.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #triedenie odpadu

+ Neseďte dnes doma, choďte sa prejsť do prírody na slniečko.
Pri právnych úkonoch sa radšej poraďte s odborníkmi...

+ Zdravie si nekúpite, musíte si ho zaslúžiť a vybojovať.
Urobte dobrý skutok a prispejte niekomu, kto nemal toľko...