Jedným z nich je aj potreba umývania obalov pred vyhodením. Ako v prípade znečistených obalov postupovať správne?
„Ak sú obaly len jemne znečistené a ak neobsahujú hrubé zvyšky obsahu (potravín či kozmetiky), umývať ich nemusíte. V procese recyklácie dochádza k odstráneniu nečistôt. Ak sa chcú ľudia vyhnúť zápachu, na vypláchnutie sa dá použiť úžitková voda,“ vysvetlila Katarína Kretter z organizácie zodpovednosti výrobcov Envi-pak.
Čítajte viac Čo nepatrí do kompostéra a kam so skysnutou polievkou? Viete vytriediť odpad z kuchyne?Pripomenula, že je dôležité obaly pred vyhodením stlačiť, aby nezaberali zbytočne veľa miesta a do kontajnera či vreca sa zmestilo viac odpadu. Odborníci sa stretávajú aj s mýtom, že sa platí iba za odvoz odpadu a triediť sa preto neoplatí. „Platíme iba za odvoz zmesového komunálneho odpadu – teda takého odpadu, ktorý sa vyhodí do čiernych kontajnerov alebo vriec, tiež za bioodpad, prípadne použité jedlé oleje, ak sa aktívne neodovzdajú na zberné miesto – buď na vyznačené miesto v supermarkete, na benzínovej pumpe alebo na zberný dvor. Za odvoz triedeného odpadu obyvatelia neplatia,“ ozrejmila Kretter, ktorá vysvetlila aj spôsobom, ako narábať správne s kuchynským odpadom (pozrite si video).
Na Slovensku ročne vyhodíme až 860 tisíc ton potravín, čo je približne 163 kg na obyvateľa. Ak si prepočítame, koľko kilogramov potravín ročne týmto spôsobom zlikviduje 4-členná rodina, výsledok je alarmujúci.