Na Slovensku ročne vyhodíme až 860 tisíc ton potravín, čo je približne 163 kg na obyvateľa. Ak si prepočítame, koľko kilogramov potravín ročne týmto spôsobom zlikviduje 4-členná rodina, výsledok je alarmujúci.
Až 50 percent potravinového odpadu pochádza z domácností, pričom 9 percent domácností vyhadzuje odpad denne. Ktoré potraviny končia v našich košoch najčastejšie? „Je to najmä chlieb a pečivo, ovocie, zelenina a netreba zabúdať ani na varené potraviny a zvyšky varených jedál,“ približuje Katarína Kretter z OZV ENVI – PAK.
Istému objemu odpadu sa, samozrejme, vyhnúť nedá, ale keď už vznikne, nemusí skončiť v kontajneri. Ideálnym riešením je kompostovanie, keď sa biologický odpad pomocou prirodzeného rozkladu premieňa na organické hnojivo vhodné napríklad pre pestovanie rastlín.
Čítajte viac Neplytvajte! Poznáte rozdiel medzi dátumom minimálnej trvanlivosti a spotrebujte do...?Najviac potravinového odpadu vzniká v kuchyni a to je miesto, kde sa treba zamerať na jeho správne triedenie. „Všetky obaly treba vytriediť podľa toho, z čoho sú zložené – sklo, papier, plast, tetrapak, kovové obaly – pre všetky existuje zber po celom Slovensku,“ opisuje Kretter. Zároveň jasne vysvetľuje, čo považujeme za kuchynský odpad, čo v žiadnom prípade nepatrí do kompostéra a aj to, ako zlikvidovať napríklad pokazené mäso či nedeľnú polievku, ktorá nám skysla. Pozrite si video pre TV Pravda. (vyššie v článku)