Na vianočný stôl len krásne nablýskané poháre?! Pár krokov a budú ako zrkadlo

21.12.2020 00:00
shutterstock 533897620
Číre a nablýskané sklo na pohároch? Niekedy nestačí ani umývačka riadu. Autor:

Či už doma umývate použitý riad ručne alebo vám pri tom pomáha umývačka riadu, klasické číre sklo dokáže poriadne potrápiť v oboch prípadoch. Existuje cesta, ako docieliť dokonalé umytie a výsledny vyblýskaný efekt?

Odpoveď znie áno a dokonca vás prekvapí, aké jednoduché je riešenie. Pohárom, ktorých sklo si drží akoby zahmlený, ufúľaný nádych, pomôže raz dva ocot či sóda bikarbóna. Zahmlenie na skle vzniká zvyčajne kvôli minerálom, ktoré sú obsiahnuté v tekutinách. Najmä, ak niekedy zabudnete trošku vody, minerálnej vody, ale napríklad aj sfarbených nápojov v skle, výsledkom môžu byť nepekné fľaky či zastreté sklo.

Namočte poháre na päť minút do bieleho octu, prípadne silnejšie koncentrovaného roztoku octu s vodou. Acidita octu si poradí s odbúraním minerálov uchytených na skle. Po piatich minútach potom sklo umyte ručne a následne dôkladne osušte. Aj sklári odporúčajú, aby sme sklenené poháre utierali špeciálnymi utierkami s obsahom mikrovlákien, ktoré sklo nepoškrabú.

Pri umývaní fľakatého skla môže pomôcť aj sóda bikarbóna. Pri nej však pozor, sklo môže poškriabať. Ak chcete odstrániť fľaky, jemne ich vydrhnite práve zmesou sódy bikarbóny a vody. Odporúčame však, aby ste tak robili pri hrubšom skle – napríklad sklenené misy, poháre na vodu z hrubšieho skla alebo servírovacie taniere.

V prípade pohárov na víno či iný alkohol alebo sklenených pohárov na kávu sa vo všeobecnosti odporúča ručné umývanie. V umývačke riadu totiž môže dochádzať k rozpleptávaniu tenučkej vrchnej vrstvy skla a následnému zachytávaniu farebných škvŕn či tvorbe zahmleného skla.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#umývačka riadu #sklo #pomoc #pohár #ocot #čistota
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Zvýšite príjem ovocia a zeleniny, doplníte si potrebné vitamíny.
Strácate vzácny čas rozprávaním, iba...

+ Zdravie sa zlepšuje, výkon, ktorý ste strácali sa pomaly vracia.
Zistíte rozdiely na účte v banke, nemáte...