Vábivé farebné stolovanie

Dojem zo správne zvoleného riadu a kompozície pri servírovaní domáceho jedla by síce nemal odvádzať pozornosť od samotného jedla, ale vábivý určite je.

03.04.2020 13:00
stolovanie, prestieranie Foto:
Noblesne pôsobí zladenie servisu s riadom na podávanie.
debata

Rokmi preverenou klasikou je čisto biely riad, ale aj farebný vyzerá elegantne a noblesne pôsobí zladenie servisu s riadom na podávanie – s misami na mäso, zeleninu či polievku i so servírovacími taniermi. To isté platí o skle a príboroch. Dve alebo tri farby sú lepšie ako jedna. Krémovú polievku môžeme poliať olejom, posypať nahrubo namletou soľou alebo korením, alebo nasekanými bylinkami. Dve rôzne štruktúry, tvary či výška pritiahnu pohľad viac ako jednoliata masa a oddelia od seba jednotlivé zložky jedla. No a veľkosť porcie by mala byť optimálna pre hostí a úmerná zvolenému riadu. Tanier pretekajúci jedlom neláka k stolu. Aj jedlo potrebuje priestor na vyniknutie.

Čriepky z hostiteľskej etikety

Zásad stolovania je veľa. Napríklad pri sadaní pomáha muž žene. Hostia si sadnú, až keď usadne hlavná osoba pri stole. Nikdy sa nezačína jesť skôr, kým nemajú jedlo pred sebou všetci prítomní. Pri jedle sú obe ruky na stole a neopierajú sa oň lakte. Po konzumácii treba príbor na tanier položiť rukoväťami smerom vpravo.

Rybací špeciál

Ryby sa pri podávaní prekladajú lopatkou, prekladacím príborom na plocho alebo dvoma vidličkami. Ak sa budú vykosťovať, je vhodné použiť pri prekladaní veľký špeciálny príbor. Ryba sa ukladá vodorovne do stredu taniera, prednou časťou vľavo, chrbtom k hornému okraju taniera. A nesmie sa zabudnúť priložiť tanier na kosti.

Čo s kávou a dezertom

Dezert aj káva sa väčšinou podávajú na špeciálnych tanierikoch, ktoré nemusíme na stôl uložiť hneď na začiatku. Stačí doniesť tanieriky po obede – kto bude chcieť, ponúkne sa dezertom, hoci žiadna návšteva by dezert podľa etikety odmietnuť nemala.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dezert #káva #hostiteľ #stolovanie #etiketa #prestieranie #podávanie rýb

+ Veľké horúčavy vás budú unavovať a vy sa budete cítiť neustále ospalá.
Plánujte dlhodobo, aby ste dosiahli...

+ Cestovanie autom bude náročnejšie, preto je vhodné myslieť na prestávky.
Šetrenie na strave síce zníži výdavky,...