Vyrobiť si dezinfekciu na ruky po domácky? Chemička radí, čo funguje

, 21.03.2020 08:00
hygiena - čistota - umývanie rúk - mydlo
Stále platí, že umývanie rúk mydlom je tá najefektívnejšia ochrana. Autor:

Dezinfekcia na ruky po domácky? Ak sa dostanete k potrebným surovinám, môžete si ju vyrobiť aj sami.

Podľa chemičky, ktorú cituje britský Daily Mail, by mala fungovať podobné ako prípravky z predajní, ktorých je stále väčší nedostatok.

Hoci vo Veľkej Británii sa zatiaľ s hrozbou koronavírusu pasujú po svojom, ani tam nespochybňujú nutnosť hygieny a dezinfekcie. Chemička Michelle Wong ponúkla portálu svoj recept na výrobu vlastnej dezinfekcie, ktorá by účinne mala zlikvidovať vírusy na koži.

Podľa nej potrebujete 96-percentný etanol (1/3 šálky), trojpercentný peroxid vodíka (1 polievková lyžica), destilovanú vodu (pol polievkovej lyžice) a vysoko koncentrovaný glycerín (štvrť polievkovej lyžice). Dané pomery sú prispôsobené výrobe menšieho množstva, dôležité podľa Wongovej je, aby obsah alkoholu v tomto prípade prekračoval hranicu 60 percent, nižšia totiť nedokáže zlikvidovať všetky vírusy.

Jednotlivé ingrediencie zmiešate spolu a vytvorí sa emulzia, ktorá by mala dokázať dezinfikovať ruky od prítomnosti vírusu. Prítomnosť glycerínu je v tomto prípade nutná kvôli podráždeniu z alkoholu.

Nebudeme vám odporúčať, aby ste verili len domácim receptom. Wong sa však podelila o svoje skúsenosti priamo na YouTube kanáli, kde okrem iného ukazuje aj na rozdiely medzi dobrými a efektívnymi a neefektívnymi domácimi dezinfekciami s patričnými pomermi. Video si môžete (v angličtine a s anglickými objemovými jednotkami) pozrieť tu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výroba #hygiena #dezinfekcia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Prehodnotíte životný štýl, trpíte príliš často únavou a nervozitou.
O dobré nápady sa...

+ Nepokojný spánok vám znepríjemní deň, nerobte vážne rozhodnutia.
Práca na vás počká aj keď budete...