Tipy, triky, nápady: Moderná tradícia - rímsky hrniec

06.09.2018 13:00
rímsky hrniec, zdravé varenie
Pokrm pripravovaný v rímskom hrnci zostane aromatický a šťavnatý. Autor:

Rímsky hrniec je nádoba vyrobená z keramiky (hliny) a vzhľadom je veľmi podobná klasickému pekáču. Používali ho už starí Rimania.

V súčasnej dobe prežíva svoje znovuzrodenie u nás aj v ďalších krajinách Európy. Pekáč je vhodný pre milovníkov zdravého životného štýlu a pre gurmánov, ktorí ocenia bohatú jedinečnú chuť pripravovaných pokrmov. Rímsky hrniec je vždy pred pečením nutné ponoriť do vody. Póry v hlinenej nádobe nasiaknu vodou, ktorá počas varenia pozvoľna uniká v podobe pary. Para sa sústreďuje v strede spodnej časti pokrievky a potom sa zvoľna vracia k vareným surovinám. Pokrm tak má zabezpečenú stálu ideálnu vlhkosť a dokonale sa povarí. Pripravovaný pokrm zostane aromatický a šťavnatý, pretože sa dusí vo vlastnej šťave. Pri pečení možno ku koncu pokrievku odložiť, tým napríklad mäso získa chrumkavú a zlatistú kôrku.

Čo znesie eintopf

Do eintopfov sú vhodné všetky druhy mäsa, niekedy aj údeniny. Zo zeleniny sa hodia najmä pevnejšie druhy, väčšinou sa pridávajú ešte zemiaky, ryža alebo fazuľa. Nesmieme zabudnúť na bylinky, korenie a vývar.

Strukoviny soliť na záver

Strukoviny vždy varíme bez soli. Inak sa doba ich varenia predĺži aj na trojnásobok a spotrebujeme tak oveľa viac elektrickej energie alebo plynu. Všetky príchute pridáme, až keď strukoviny začínajú mäknúť.

Pomarančová sviežosť

Osviežujúci letný nápoj získame, keď do džbánu s kockami ľadu nalejeme šťavu z vytlačených pomarančov, v troške vody rozpustíme cukor, nalejeme do džbánu, pridáme pomarančový sirup, premiešame, pridáme kolieska pomaranča a prilejeme perlivú vodu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#strukoviny #eintopf #pomaranče #rímsky hrniec
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Zvýšite príjem ovocia a zeleniny, doplníte si potrebné vitamíny.
Strácate vzácny čas rozprávaním, iba...

+ Zdravie sa zlepšuje, výkon, ktorý ste strácali sa pomaly vracia.
Zistíte rozdiely na účte v banke, nemáte...