Chov včiel sa dnes stále viac a viac posúva z údolí, hôr či slovenských dedín do miest. Aj mestá môžu byť prirodzeným prostredím pre včelie rodiny, najmä ak majú dostatok zelených plôch a vytvorené vhodné podmienky. Jeden z akcionárov hotela Rastislav Pavlišin začal písať svoj príbeh so včelami ako hobby včelár na bratislavskej Kolibe.
Včelárenie z Koliby do mesta
„Keď moje včely vyprodukovali viac ako 70 kg kvalitného medu, ktorý získal certifikát kvality, rozhodol som sa posunúť svoje včelárenie z Koliby ďalej do mesta, priamo na strechu hotela. Som presvedčený, že tu vieme vytvoriť včelám čo najprirodzenejšie prostredie na život,“ hovorí. Včely majú rádius letu okolo 5 km od hotela, kde by mali nájsť dostatok zelených plôch na zber peľu a produkciu zdravého a kvalitného medu. Rozširovanie plôch v meste s potenciálom mednej a peľovej znášky je zároveň dlhodobý zámer tohto projektu.
Aktuálne našlo svoj domov na streche hotela osem včelích rodín. Zámerom chovateľa je rozšíriť chov až na celkovo 20 rodín a zároveň inšpirovať aj ostatné hotelové siete, firmy a inštitúcie pôsobiace v meste, aby sa pridali k tejto iniciatíve a rozšírili rady chovateľov včiel na mestských strechách.
So starostlivosťou o včely bude nápomocná rodina Ružičkovcov z Veľkých Levár na Záhorí, ktorá sa chovu včiel venuje už niekoľko rokov. „Náš chov smerujeme k biovčeláreniu. Už druhý rok používame termokomoru a postupne opúšťame tvrdú chémiu pri liečení včiel. Radi pomôžeme svojimi radami a skúsenosťami aj iným subjektom pri vybudovaní ukážkovej strešnej včelnice aj s potrebným zázemím,“ hovorí chovateľ včiel Svetozár Ružička.

Včelnica ako miesto liečenia teplom
Včelnica na streche hotela bude zároveň referenčným miestom pre používanie a ďalšie získavanie skúseností z terapie včiel prostredníctvom tzv. termickej metódy. Ide o liečenie včelieho plodu teplom, ktoré zásadne rozširuje možnosti boja proti parazitárnej chorobe včiel vyvolanej klieštikom – avšak bez chemických prípravkov.