Tipy, triky, nápady: Zeleninu pred zmrazením blanšírujte

29.05.2018 17:00
zelenina, blanšírovanie, mrazenie
Blanšírovaná zelenina si zachová svoju chuť, farbu i vôňu. Autor:

Blanšírovanie zeleniny je metóda rýchlej tepelnej úpravy, keď ju po očistení prelejeme vriacou vodou alebo na krátky čas do vriacej vody ponoríme. Zelenina si zachová svoje vitamínové hodnoty, chuť, farbu i vôňu.

Doba naparenia sa líši podľa druhu a množstva zeleniny a trvá od desať sekúnd do pár minút. Blanšírovanie sa zvyčajne robí pred zmrazením, pasterizáciou, sterilizáciou alebo iným druhom konzervovania. Pred samotným blanšírovaním si musíme pripraviť hrniec s vodou, ktorá už vrie, a hneď vedľa nádobu s ľadom a vodou, prípadne veľa studenej vody. Zelenú fazuľku, hráškové struky, ružičky brokolice, jarnú cibuľku alebo kocky cukety vložíme do vriacej vody a zľahka premiešame. Asi po minúte a pol rýchlo premiestnime zeleninu do ľadového kúpeľa. Ale napríklad zelenú špargľu treba variť dlhšie – tri až štyri minúty.

Nie je omeleta ako omeleta

Zvyčajne sa omelety robia z rozšľahaných vajec s pridaním mlieka či šľahačky, ale môžeme ich pripraviť aj bez nich alebo len s jednou lyžičkou tekutiny na jedno vajce. Tieto omelety sa pečú pri vyššej teplote a po minúte sú hotové. Pečieme ich len z jednej strany, spodná časť má byť opečená a vrchná krémová. Hotovú omeletu môžeme posypať postrúhaným syrom a prehnúť.

Citrónovo-špargľové občerstvenie

Nevšedný, ale vynikajúci je citrónovo-špargľový nápoj, keď stačí špargľu uvariť domäkka, olúpať, nakrájať, pokvapkať citrónovou šťavou, nakoniec vmiešať ušľahanú šľahačku, rozmixovať, do pohárov vliať pripravenú zmes a ozdobiť pomarančom.

Soľ nad zlato a nad vlhkosť

Soľ v soľničke nezvlhne, keď do nej vložíme niekoľko zrniek ryže. Soľ priťahuje vlhko, na nej sa najlepšie spozná zmena počasia. Soľ pridávame do vriacej fazule, uvarená je potom o poznanie skôr. Optimálnou dennou hranicou spotreby soli jedného človeka je 2 až 5 gramov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zelenina #soľ #špargľa #omeleta #blanšírovanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Začnite jesť zeleninu a ovocie, vitamíny z nich vášmu telu môžu len prospieť.
Nedávajte späť to, čo...

+ Nenamáhajte svoje srdce, potrebujete kľudnejší režim ako doteraz.
Všetko je v najlepšom poriadku, nemáte...