Tipy, triky, nápady: Sušenie byliniek má svoje pravidlá

29.04.2018 14:00
bylinky, sušenie
Sušenie byliniek je umenie. Autor:

Azda najstarším spôsobom uchovávania byliniek je sušenie. Pred sušením sa treba vyvarovať prílišného prepierania byliniek, po umytí ich treba zviazať do malých zväzkov a zavesiť.

Správne usušená bylinka musí pri dotyku ruky šuchotať a rozpadať sa na menšie kúsky. Usušené ukladáme do uzatvárateľných ná­dob.

Keď meliete z posledného

Ak na vás s príchodom jarného večera doľahla únava, výbornou pomôckou je elixír z mrkvy. Stačia naň štyri väčšie mrkvy, pol litra mlieka, lyžica citrónovej šťavy a tri lyžice medu. Mrkvy pokrájame a rozmixujeme v mlieku, pridáme šťavu, med a už stačí len vypiť.

Aby cesto pekne kyslo

Okrem radiátora či mierne rozohriatej rúry pri kysnutí cesta pomôže obyčajný hrniec s horúcou vodou (voda nesmie vrieť), na ktorý umiestnime misu s cestom. Pred rozťahovaním cesta na plech si treba namočiť prsty do studenej vody.

Ponorný mixér je praktickým riešením

Neoceniteľnou pomôckou v kuchyni je ponorný mixér, ktorým mixujeme v ľubovoľnej nádobe alebo hrnci. Najlacnejšie ponorné mixéry majú jediný nadstavec s ostrými nožmi, nie všetky sú však vhodné na mixovanie horúcich pokrmov. Drahšie modely ponúkajú vyšší výkon a dlhšiu životnosť. Pri kúpe môžete váhať medzi kovovým alebo plastovým mixérom – kovový býva ťažší a drahší, lepšie si však poradí s mixovaním horúcich surovín.

Pri plastových výmenných nadstavcoch sa môže skôr prejaviť vôľa v spoji. Okrem toho treba pri výbere myslieť na tvar mixéra – ťažší by sa mal dobre držať a mal by mať protišmykovú úpravu pre prácu s mokrými rukami. Ak nechcete rôzne prídavné nadstavce, najlepšia bude pevne spojená noha, dlhšie vydrží. No a výkon? Efektívne pracujúci mixér s príkonom 180 W môže pracovať lepšie ako lacný 500-wattový prístroj.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#bylinky #mrkva #sušenie #kysnutie cesta #ponorný mixér
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Deň vám znepríjemní opar, dôvodom bude stres z cestovania.
Povinnosti si rozdelíte podľa priorít, bude...

+ Z únavy môžete pociťovať bolesť v očiach, zabudnite na prácu pri počítači.
Tento rok to...