Ovocie či zelenina: Ako ich skladovať správne, aby dlhšie vydržali?

, 29.01.2018 13:00
chladnička, jedlo, zelenina, strava, obed
Myslíte si, že všetko ovocie a zelenina patria do chladničky? Autor:

Otázku, ako správne skladovať ovocie a zeleninu, aby sme predišli ich rýchlemu skazeniu, pozná dobre väčšina gazdiniek.

Najčastejším mýtom je, že väčšinu ovocia a zeleniny by sme mali uschovať v chladničke. Áno, studený vzduch môže niektorým z nich predĺžiť „život“, ale pravdou je tiež, že ovocie a zelenina pokope nerobí dobrotu. Niektoré druhy uvoľňujú totiž plyny, ktoré spôsobujú rýchle kazenie tých ďalších. Platí to napríklad o paradajkách.

Pokiaľ chcete skladovať jednotlivé druhy čo najefektívnejšie, mali by ste vedieť nasledovné:

  • citrusové plody, či už ide o pomaranče, citróny alebo grapefruity by ste mali skladovať pri izbovej teplote. Vydržia dlhšie ako v chladničke. Pozor však, držte ich ďalej od priameho slnečného svetla.
  • banány, ktoré s obľubou kupujeme najmä v chladnejších mesiacoch roka, rýchlo mäknú. Proces sa spomalí, ak ich oddelíte z trsu a rozdelíte na jednotlivé kusy. Tiež im vyhovuje izbová teplota, v chladničke sa pokazia veľmi rýchlo
  • drobné bobuľové plody ako jahody, černice, maliny či čučoriedky je dobré udržiavať v chlade. Ak časť z nich umývate a následne potom nespotrebujete všetko, treba ich položiť do misky na papierovú utierku a vložiť späť do chladničky v uzatvorenej nádobe s prieduchmi.
  • dobrá rada znie, ovocie neumývajte, ak ho nechcete hneď skonzumovať – robte tak až priamo pred jeho jedením. Niektoré domácnosti však s obľubou krájajú ovocie na kúsky – napríklad hrušky alebo jablká. v takom prípade je dobré umyť ovocie zmesou vody a octu, ktorá pomôže predísť tvorbe plesní alebo mäknutiu ovocia.
  • cesnak a zemiaky by ste mali skladovať pri normálnej teplote, no na tmavom mieste, ideálne v komore alebo zatemnených prepravkách.
  • paprika (a vlastne aj väčšina ostatnej balenej zeleniny) sa najčastejšie predáva v plastových vreckách. Doma však urobíte lepšie, ak ich preložíte do papierových vrecúšok, ktoré zabránia tomu, aby rýchlo schli a zošúverili sa.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zelenina #skladovanie #Potraviny #ovocie #chladnička
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk