Rúru treba na vianočné pečenie pripraviť - viete, ako?

Predvianočné obdobie je časom, v ktorom býva rúra naplno využitým spotrebičom.

10.12.2013 10:00
rúra - pečenie Foto: ,
Predtým než naložíte do rúry vianočné medovníčky a koláčiky, mali by ste ju vyčistiť.
1

Pred jej intenzívnym používaním sa treba presvedčiť, či na jej povrchoch neostali zvyšky potravín z predošlého pečenia. Po viacnásobnom vystavení vysokým teplotám sa odstraňujú zložitejšie.

Pri čistení rúry sa odlišujú tri typy povrchov, pričom vonkajšia čelná strana sa utiera mäkkou handričkou a umývacím roztokom teplej vody a bežného prípravku na čistenie.

Vnútorný priestor rúry je optimálne čistiť po každom použití, prípadne kým nie sú fľaky pripálené. Pri tomto povrchu je na ťažšie odstrániteľné nečistoty vhodné používať špeciálne prostriedky na čistenie rúr a grilov, ktoré rozpúšťajú mastnotu i zapečené zložky potravín.

Po čistení treba spotrebič vždy dobre utrieť, nechať vyschnúť a vyvetrať. „Pri údržbe nesmieme zabúdať na zásuvné diely rúry, medzi ktoré patrí rošt, plech na pečenie či zásuvná mriežka, pri znečistení ich treba opláchnuť a dôkladne vysušiť,“ povedala Hana Nagyová z NAY Elektrodom.

Moderné modely rúr majú k dispozícii aj automatické spôsoby čistenia. Rúry, ktoré sú vybavené parným ohrevom, dokážu paru využiť aj na čistenie vnútorných priestorov. Stačí do nádobky na vodu naliať zmes vody a octu, ktorú rúra zohreje na stanovenú teplotu. Po približne 15 minútach stačí vnútro rúry poutierať. Ak rúra parnú nádobku nemá, podobný účinok možno dosiahnuť aj vložením pekáča s octovou vodou pri teplote nastavenej na 100 stupňov Celzia.

Osobitým prípadom býva sklo na dvierkach rúry. Pri pečení sa zvykne znečistiť fŕkajúcim tukom či šťavou, ale pri čistení pripálených škvŕn nie je vhodné používať abrazívne prostriedky, pretože by sa sklo mohlo poškriabať. Na jeho čistenie sú vhodné prípravky na báze slabých kyselín, prípadne prírodné prostriedky, akými sú ocot alebo citrón.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #pečenie #čistenie #Vianoce #rúra #príprava rúry #medovníčky #pripálenina

+ Vsaďte na zdravý životný štýl a choroby vás budú obchádzať.
Pošramotené pracovné vzťahy napravíte čokoládou a...

+ S alkoholom to preháňate, mali by ste sa nad sebou zamyslieť.
Ak máte v práci zvyky a vyhovujú vám, nemeňte to,...