Herec Paul Newman, o ktorom je reč, sa narodil 26. januára 1925 v Shaker Heights, štát Ohio, do rodiny s maďarsko-slovenskými koreňmi. Jeho matka bola Slovenka Terézia Fecková pochádzajúca z dedinky Ptičie pri Humennom, ktorá sa vysťahovala do USA. Otcom bol židovský obchodník Arthur Sigmund Newman, ktorého rodičia prišli do USA z Maďarska a Poľska. Dlho sa o slovenských a stredoeurópskych koreňoch legendárneho herca nevedelo. Táto informácia na verejnosť prenikla po tom, ako sa Newman stretol v roku 1990 s československým prezidentom Václavom Havlom. A práve jemu o svojom pôvode porozprával.

Newman krátko pôsobil ako vojak v armáde počas druhej svetovej vojny, no potom sa rozhodol pre hereckú dráhu. Študoval na prestížnej Actors Studio v New Yorku, kde zdokonalil svoje remeslo.
Jeho prvým veľkým úspechom bol film The Silver Chalice (1954), hoci samotný Newman neskôr tento debut nazval nešťastím. Skutočný zlom prišiel v roku 1956 s filmom Niekto tam hore ma már rád, kde stvárnil boxera Rockyho Graziana. Jeho hviezda začala stúpať a jeho talent si získal uznanie divákov i kritikov. Preslávil sa úlohami charizmatických a rebelujúcich postáv, ktoré dokonale reflektovali jeho vlastnú osobnosť.

Medzi jeho ikonické filmy patrí napríklad Mačka na rozpálenej plechovej streche (1958), kde si zahral po boku nemenej slávnej Elizabeth Taylorovej. V zozname ich však má desiatky. Hazardný hráč, Hud, Harper, Frajer Luke či Butch Cassidy and the Sundance Kid a gangsterka Podraz z roku 1973. O rok neskôr zaznamenala úspech aj dráma Sklenené peklo. Svojho prvého Oscara získala Newman za výkon v snímke Farba peňazí z roku 1986. Newman však nebol len hercom. Režíroval niekoľko filmov, vrátane Rachel, Rachel (1968), kde hlavnú úlohu zveril svojej manželke Joanne Woodward.
Status jasný: Sex-symbol!
Paul Newman bol od začiatku kariéry považovaný za jedného z najatraktívnejších mužov Hollywoodu. Jeho neuveriteľne modré oči a prirodzená elegancia si podmanili milióny fanúšikov po celom svete. Bol ideálnym spojením mužnej charizmy a intelektu, čo z neho spravilo ikonu svojej doby.

Napriek statusu sex-symbolu však Newman nebol typickým hollywoodskym plejbojom. Jeho vernosť manželke Joanne Woodwardovej, s ktorou bol ženatý päťdesiat rokov, bola výnimočná. „Prečo by som jedol hamburger, keď mám doma steak,“ znela vraj jeho slávna veta, ktorou komentoval svoju oddanosť životnej partnerke. Ženatý však bol dvakrát. Jeho prvou manželkou bola Jackie Witte, s ktorou mal tri deti. Manželstvo však neprežilo tlak rastúcej slávy.
Práve druhá manželka, herečka Joanne Woodward, bola podľa médií, ľudí z hercovho okolia, ale aj jeho samého láskou jeho života. Ich vzťah začal počas natáčania filmu Dlhé, horúce leto (1958). Spolu vytvorili jeden z najstabilnejších a najobdivovanejších párov v Hollywoode. Mali tri dcéry a Newman často hovoril, že Joanne bola jeho múzou a najlepším priateľom.
Srdce na správnom mieste
Newman využil svoj úspech na podporu charitatívnych aktivít. Založil spoločnosť Newman’s Own, ktorá vyrába potraviny, a celý zisk venuje na dobročinné účely. Do dnešného dňa jeho nadácia rozdelila viac ako 500 miliónov dolárov. Okrem toho založil letné tábory Hole in the Wall Gang Camp pre deti so závažnými ochoreniami, ktoré dodnes prinášajú radosť tisíckam rodín. V roku 2022 však spôsobila táto aktivita aj spor medzi dvoma z jeho dcér, ktoré sa nevedeli zhodnúť, akým spôsobom bude ďalej Newmanova nadácia rozdeľovať peniaze a skončili na súde.