Leffler ešte pred záverom minulého roka navštívil redakciu Pravdy a spoločne sme nahrali rozhovor pre reláciu Ide o nás. Pripadol práve na deň jeho narodenín, ale to nebol dôvod jeho dobrej nálady. Je rodený optimista, na život sa pozerá s úsmevom a rád si ho užíva. To vraj definuje aj jeho ideálneho zákazníka.
![Jakub Jablonský herec](https://ipravda.sk/res/2024/12/13/thumbs/herec-jakub-jablonsky-bol-hostom-relacie-ide-o-nas-stvorec.jpg)
„Najlepšie sa mi robí s bonvivánmi, ktorí si chcú život užiť. Sám sa považujem za hedonistu a tak tam prirodzene dochádza k spojeniu,“ komentoval s úsmevom v štúdiu televízie TA3, kde sme tentoraz nakrúcali.
![Záhradný architekt Ferdinand Leffler.](https://ipravda.sk/res/2025/01/10/thumbs/ferdinand-leffler-atelier-flera-01-nestandard1.jpg)
K záhradnej architektúre sa Ferdinand dostal okľukou. Pôvodne totiž študoval medicínu, konkrétne zubné lekárstvo. Zmena v jeho myslení nastala vraj už tesne po tom, čo spel k záveru štúdiu. „Uvedomil som si, že takto vlastne vôbec nechcem žiť. Potom prišla dlhá cesta hľadania sa, najprv som pôsobil polroka na farme v Ipschwichi v Anglicku a potom som šiel do Spojených štátov, kde som sa ako taký Honza potĺkal s pár dolármi vo vrecku, v starom Volkswagene, ktorý sa každú chvíľu pokazil a ja som tam musel pracovať. A fakt ako ten Honza v rozprávkach som mal čas premýšľať nad tým, čo by som v živote chcel robiť,“ uviedol v rozhovore pre Ide o nás. Vtedy sa aj prvýkrát stretol so záhradným architektom „z mäsa a kostí“, ako dnes s úsmevom poznamenáva.
Návrat do Česka síce nebol idylický – azda aj preto, že záhradná a krajinná architektúra mali v tom čase jasné pravidlá a ani jej predstavitelia z nich netúžili vybočiť. Leffler si dnes spomína na to, ako mu často jeho názory či otvorené nápady spôsobovali problémy medzi kolegami či staršími profesionálmi.
![Petra Tóthová](https://ipravda.sk/res/2024/12/19/thumbs/cukrarka-a-porotkyna-sou-pecie-cele-slovensko-patra-tothova-stvorec.jpg)
Keď sa obzerá späť, uvedomuje si, že aj sám urobil množstvo chýb. Či už profesionálnych, alebo súkromných. Neľutuje ich. „Chyby nás dokážu dostať ďalej. Je mi skôr ľúto ľudí, ktorí nevnímajú chyby ako dar, ktorý nás má niečo naučiť a posunúť nás,“ vysvetlil rodák z Kadaňe.
Jeho prístup a filozofia v postoji k tvorbe záhrad či verejných priestorov sa však stala aj zdrojom jeho úspechu, Leffler založil vlastný ateliér, ktorý má dnes za sebou už dve dekády pôsobenia a tisíce klientov. Spolupracoval s developermi, v klientskom zozname má ľudí z rebríčka najbohatších Čechov aj Slovákov, no nebojí sa ani výzvy urobiť záhradu za obmedzený rozpočet.
![V mojej záhrade by sa mali ľudia cítiť dobre,...](https://ipravda.sk/res/2025/01/10/thumbs/dscf8405-nestandard1.jpg)
„Medzi 50 najbohatšími Čechoslovákmi je úplne rovnaké množstvo blbcov ako medzi 50 najchudobnejšími Čechoslovákmi. Nemá to nič spoločné s peniazmi,“ reagoval na otázku, či sa mu lepšie pracuje pri neobmedzenom rozpočte alebo je pre neho dôležitejšia komunikácia s klientom. Vyhráva, samozrejme, to druhé. Aj preto, že Leffler potrebuje vnímať, že sú s klientom na rovnakej vlne. „Áno, stalo sa aj to, že som odmietol pre niekoho pracovať. Naše predstavy sa musia stretnúť a vedel som, že v tomto prípade by sa ten človek necítil v mojej záhrade dobre,“ konštatoval.
To je vlastne aj základ Lefflerovej filozofie. Aby sa ľudia v mojej záhrade cítili dobre, aby v nej žili, vymenúva. A úplne ideálne je, ak na záhrade ani nevidieť, že s ňou pomáhal odborník, myslí si. V rozhovore sme prebrali množstvo ďalších oblastí. Ferdinand Leffler hovoril aj o praktickej stránke starostlivosti o záhrady, čo odporúča a čo naopak nie. Obsahom nášho rozhovoru je aj dopad klimatickej krízy na budúcnosť našich záhrad či téma toho, čo nám príroda a záhrady poskytujú. „Opakujem to často a poviem to znovu. Záhrada je ako kostol pod šírym nebom,“ vyhlásil. Zvyšok si už pozrite v novej epizóde, ktorá je bohato ilustrovaná zábermi záhrad.