Večera pre jedného? To nie je žiadna hanba... reštaurácie reagujú na dopyt sólo stravníkov. Sme sami, lebo chceme, odkazujú...

Výskumníčka v oblasti rakoviny Parisa Imaniradová zo San Franciska je vydatá a má veľa priateľov. Napriek tomu si raz či dvakrát do týždňa zájde sama do reštaurácie.

23.09.2024 09:29
831649647 Foto:
Večerať či obedovať bez spoločnosti, iba ako jednotlivec, je stále populárnejšie.
debata (1)

Hovorí, že večera o samote jej dáva priestor na premýšľanie alebo na čítanie. Užíva si ticho a snaží sa nepoužívať ani mobilný telefón. Počet ľudí, ktorí chcú občas večerať sami, prudko narastá nielen v Spojených štátoch, ale tiež napríklad v Nemecku alebo v Británii, píše agentúra AP.

„Je to ako kúpele, len trochu iné,“ povedala Imaniradová, keď sama obeduje v luxusnom podniku Spruce v San Francisku.

Stôl pre jedného, prosím…

V USA počty rezervácií na večer pre jedného za posledné dva roky stúpli o 29 percent, vyplýva z údajov rezervačného systému OpenTable. V Nemecku vzrástli o 18 percent, v Británii potom o 14 percent. Japonsko má dokonca špeciálny výraz pre samostatné stolovanie, a síce ohitorisama. Znamená to sám, ale pochvalná predpona a prípona slovu dodáva vľúdnosť, ktorá má pomôcť ľuďom, ktorí by sa báli stolovať sami.

cvikla Čítajte viac Moču s červeným nádychom sa neľakajte, ak ste jedli túto chutnú zeleninu! Liek zo slovenskej záhrady poznali už v antike, teraz je jeho sezóna

Japonský výskumný inštitút Hot Pepper Gourmet Eating Out Research Institute v nedávnom prieskume zistil, že 23 percent Japoncov sa teraz stravuje samo, pričom v roku 2018 to bolo len 18 percent. V dôsledku tohto trendu mnoho reštaurácií v Japonsku aj inde vo svete mení rozloženie stolov aj jedálne lístky a ponúkajú aj ďalšie špecifiká, ktoré majú pritiahnuť jednotlivcov.

„Dokonca aj v takzvaných rodinných reštauráciách pribúda miest pre osamelých stravníkov a reštaurácie ponúkajú chody s menšími porciami, aby si človek, ktorý jej sám, mohol vychutnať rozmanité pokrmy,“ uviedol výskumník Masahiro Inagaki.

Je v tom aj kúsok sebalásky

Riaditeľka spoločnosti OpenTable Debby Soo sa domnieva, že jedným z dôvodov rastu obľuby sólo večerí je trend práce na diaľku. Stravníci totiž radi na chvíľu odídu zo svojej domácej kancelárie. Soo ale predpokladá, že existujú aj hlbšie dôvody. „Myslím si, že ide o širší trend lásky k sebe samému a starostlivosti o seba, teda užívať si vlastnej spoločnosti,“ dodáva Soo.

muž a žena, starší pár Čítajte viac Ako si nájsť partnera po 50-ke či 60-ke? Nemajte strach z okolia, dámy... máte túto výhodu!

Kvôli pandémii sa tiež znížila možnosť sociálnych kontaktov, a tým pádom aj ich význam pri stolovaní mimo domu, povedala profesorka na Pensylvánskej štátnej univerzite Anna Mattilaová, ktorá študovala samostatné stolovanie. A smartfóny podľa nej pomáhajú niektorým návštevníkom reštaurácií cítiť sa v spojení s ostatnými, aj keď sú sami.

„Spoločenské normy sa zmenili. Ľudia sa už nepozerajú na ľudí sediacich pri stole bez spoločnosti a nemyslia si: ‚Ty musíš byť samotár‘,“ hovorí Mattila.

Niektoré reštaurácie dnes už nadšene vítajú aj...

Pribúda aj ľudí, ktorí žijú sami. V roku 2019 žilo v USA samo v domácnosti 38 percent dospelých od 25 do 54 rokov, v roku 1990 to bolo len 29 percent, ukázal prieskum Pew Research Center. V Japonsku tvoria teraz jednočlenné domácnosti tretinu všetkých domácností; podľa vládnych údajov sa očakáva, že do roku 2040 tento podiel stúpne na 40 percent. Rastie aj záujem o samostatné cestovanie, najmä medzi ľuďmi nad 55 rokov, čo vedie k ďalšiemu nárastu počtu záujemcov o sólové stravovanie.

Sme sami, pretože chceme byť sami

Pri nedávnej sólo ceste do švajčiarskeho Lucernu bola Carolyn Ray ohromená, keď ju hosteska v reštaurácii zaviedla ku krásnemu stolu s výhľadom na jazero, prestretému pre jedného, doplnenému malou vázou s kvetmi. Ray, ktorá je generálnou riaditeľkou a editorkou webovej stránky pre sólo cestovateľky nad 50 rokov JourneyWoman, uviedla, že v iných reštauráciách sa ju snažili usadiť do zadnej časti podniku alebo sa jej príkro pýtali, či si k nej niekto prisadne.

Daniel Feranec alias Čoje Čítajte viac So šéfkuchármi sa nekamarátim, chcem byť na strane zákazníkov, hovorí foodbloger Čoje

Ženám, ktorým v reštaurácii ponúknu zlý stôl alebo sú na ne nepríjemní, Ray odporúča odísť a vybrať si iný podnik. „Je to skoro akoby svet nepochopil, že sme sami, pretože chceme byť sami a sme nezávislí a silní. Môžme ísť do akejkoľvek reštaurácie, ktorú si vyberieme a cítiť sa tam dobre,“ hovorí.

Shawn Singh píše recenzie reštaurácií v Houstone a 70 percent podnikov navštívi sám. Ľuďom, ktorí sú nesvoji z predstavy jedla o samote, radí zájsť najprv sám na obed, kedy býva rušnejšie, alebo ísť z kraja týždňa.

„Najlepší spôsob, ako si pozrieť reštauráciu, ktorú chcete vidieť už dlho, je rozhodne ísť sám. Keď idem o piatej popoludní a sám, ešte sa mi nestalo, že by ma niekde odmietli,“ hovorí Singh.

Dvojnásobná cena? Radšej si nájdite iné miesto

Reštaurácie nie sú vždy nadšené, keď majú usadiť jedného stravníka k stolu pre viac ľudí. Michelinskou hviezdou ocenená londýnska reštaurácia Alex Dilling v hoteli Café Royal spôsobila rozruch, keď vlani začala sólo návštevníkom účtovať rovnakú cenu, ako keby jedli dvaja. Ich osemchodové degustačné menu, ktoré zahŕňa kaviár a cornwallskú chobotnicu, pritom stojí 215 libier na osobu. Reštaurácia, ktorá má len 34 miest, sa ku kauze nevyjadrila. Rezervácie sú tam ale možné pre najmenej dve osoby.

Ilustračné foto.

Iné reštaurácie tvrdia, že sa oplatí posadiť jednu osobu k stolu určenému pre dvoch, pretože samostatní stravníci bývajú vernými a stálymi zákazníkmi.

„Hoci to môže byť krátkodobo stratové, myslím, že hráme tak trochu dlhodobú hru a etablujeme sa ako miesto, ktoré je naozaj výnimočné,“ povedal prevádzkový riaditeľ spoločnosti Overthrow Hospitality Drew Brady. Firma v New Yorku prevádzkuje 11 vegánskych reštaurácií. Brady zaznamenal po vypuknutí pandémie nárast počtu samostatných hostí a tvrdí, že muži a ženy sú zastúpení v rovnakej miere. Vo vlajkovej reštaurácii Avant Garden, ktorú firma rovnako prevádzkuje, tvoria až osem percent návštevníkov.

Sloboda s príchuťou delikatesy

Avant Garden sa rozhodla ísť ďalej a teraz má priestranný stôl určený pre sólových stravníkov a ponúka špeciálne zostavené objaviteľské štvorchodové menu za 65 dolárov. Ak si hosť objedná kokteil, barman mu ho namieša priamo pri stole.

šunka Čítajte viac Presvedčivejší dôkaz tu ešte nebol! Stačia dva plátky šunky denne a riziko neustále stúpa. Toto môže obľúbená pochúťka spôsobiť

Výskumníčka Mattila zistila, že sólo strávníci dávajú prednosť hranatým tvarom – napríklad pri svetlách, stoloch alebo tanieroch – pred okrúhlymi, ktoré sú viac spájané so skupinami. A majú radšej pomalú hudbu.

Archeologička Jill Weberová vlastní vo Filadelfii dve reštaurácie a vináreň a pri ochutnávkach vín dáva do sály jeden stôl určený pre jednotlivcov, kde sa môžu stretávať. Sama Weberová pri cestovaní rada jedáva sama.

„Má to svoje čaro, keď sa s nikým nemusíte dohovárať, kam vyrazíte, a všetko, čo s tým súvisí. Máte slobodu zostať v podniku ako dlho chcete, objednať si na čo máte chuť a v pokoji si to zjesť. Niekedy vám to aj dodá odvahu,“ hovorí Weberová.

Foodbloger Daniel Feranec: Do Bratislavy netreba lákať na halušky
Video
Zdroj: TV Pravda
Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #večera #samota #stolovanie #individualizmus

+ Začnite každé ráno šálkou zeleného čaju, má povzbudivé účinky.
Nepodozrievajte druhých z vašich strát, vinnou...

+ Pohyb na čerstvom vzduchu vám prinesie nielen zdravie, ale aj dobrú náladu.
Práca vám pôjde skvelo od ruky,...