Rodinné remeslo po otcovi neprevzala, odmenila sa inak. Klimatologička Lívia Labudová skúma sucho, Slovensko jej vďačí za mapy, ktoré pomôžu v budúcnosti

Lívia Labudová je klimatologička, ktorá už niekoľko rokov pôsobí v Slovenskom hydrometeorologickom ústave. Jej výskum, ktorý nedávno ocenili aj v rámci špeciálneho programu, sa týka oblastí sucha na Slovensku. Pre Pravdu prezradila, že sa snažila pomôcť svojou troškou sektoru, v ktorom odmalička vyrastala.

22.08.2024 00:00
debata
Nemôžeme sa spoliehať, že všetko za nás urobia politici, vraví klimatologička Lívia Labudová
Video
Zdroj: TV Pravda

Labudovú ešte v júni ocenila spoločnosť L'Oreál ako jednu z trojice vedkýň, ktorých projekty zaujali odbornú porotu. Odborníčku, ktorá sa už v roku 2018 podieľala na príprave Akčného plánu na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody, určili za víťazku v kategórii Vedy o živej prírode. Lívia Labudová sa už niekoľko rokov venuje najmä výskumu meteorologického a pôdneho sucha a ich vplyvu na poľnohospodárstvo, ovocinárstvo a lesníctvo. Ocenenie získala za projekt prípravy máp rizika výskytu sucha, ktorý môže byť vodítkom a užitočným materiálom pre tvorcov politík nielen na národnej, ale aj regionálnej a lokálnej úrovni.

Soňa Kucharíková Čítajte viac Veda potrebuje ženy: V mojej triede sú študentky s veľkou budúcnosťou, možno aj vedkyne roka

V relácii Ide o nás, ktorá vznikla ako súčasť špeciálneho projektu v spolupráci s programom L'Oreál – UNESCO: Pre ženy vo vede, Lívia Labudová prezradila, že už na strednej škole ju zaujímala geografia. Následne sa rozhodla pre štúdium fyzickej geografie a geoinformatiky na Univerzite Komenského v Bratislave.

Klimatologička Lívia Labudová je laureátkou... Foto: L´Oreál Paris
Livia Lívia Labudová Klimatologička Lívia Labudová je laureátkou ôsmeho ročníka programu L'Oreál - UNESCO: Pre ženy vo vede.

„Vždy bolo pre mňa fascinujúce sledovať, ako všetky časti krajinnej sféry na seba reagujú a ako prepojene fungujú. Od klímy cez prejavy vo vodnom systéme, čiže hydrológii, pôda, interakcia s vegetáciou a podobne. V štúdiu ma potom špeciálne zaujala klimatológia,“ vysvetlila pred kamerou Lívia Labudová.

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Priznala tiež, že cestu k svojmu odboru vníma trochu ako osobný príspevok pre svojich blízkych, ale aj pre poľnohospodárov vo všeobecnosti. „Bola som asi trošičku ovplyvnená aj tým, odkiaľ pochádzam. Nie som z mestského prostredia, ale dediny. Môj otec je malý farmár a odmalička som vyrastala v ročnom cykle starostlivosti o pôdu a zvieratá. Keď už bolo jasné, že nepreberiem štafetu hospodárenia, tak som sa snažila aspoň nejako ináč pomôcť. Nielen otcovi, ale všetkým v poľnohospodárskej komunite. Tento sektor je veľmi závislý od prejavov počasia. Aj prostredníctvom založenia monitoringu sucha na Slovensku som sa snažila uľahčiť fungovanie tomuto sektoru,“ uviedla Lívia Labudová.

zväčšiť Klimatologička Lívia Labudová na návšteve v... Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
Lívia Labudová Klimatologička Lívia Labudová na návšteve v relácii Ide o nás Zdena Gáfrika.

V relácii Ide o nás sme, samozrejme, hovorili aj o jej víťaznom projekte týkajúcom sa máp sucha. Klimatologička prezradila, v ktorých oblastiach Slovenska sa už dnes dajú pozorovať nárasty suchých období v roku a pokúsila sa priblížiť podstatu svojho výskumu aj laikovi. Súčasťou nášho rozhovoru boli aj Labudovej odporúčania či rady, čo by sme mali ako jednotlivci robiť, aby sme spomalili globálne otepľovanie planéty.

Psychológ Matěj Krejčí. Čítajte viac Mobil v rukách detí je ako dopamínový šok. Začne na vás kričať, ak mu ho nechcete dať? Je to znak závislosti

Program L'Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede si kladie za úlohu upozorniť na postavenie žien vo vedeckých odboroch a kritickú potrebu podporovať ženy vo vede od začiatku ich kariéry. Lívia Labudová vníma na svojom pracovisku postavenie medzi mužmi a ženami ako vyvážené. S manželom, tiež vedcom, s ktorým vychovávajú dve deti, sa o ich starostlivosť delia. „Zmena myslenia prichádza s generačnou výmenou. Ešte stále tu máme aj staršiu generáciu a máme tu aj nejaké dedičstvo vnímania tejto problematiky. To je možno aj dôvod, prečo v minulosti boli vo vede oceňovaní skôr muži. Chce to určitý čas, aby generačná výmena dobehla do svojho cieľa a možno pomôže aj k vyššiemu oceňovaniu žien,“ domnieva sa Labudová.

Podporiť výskumníčky pôsobiace na Slovensku a uznať ich dôležitú prácu je cieľom programu L'Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede. Jeho 8. ročník už spoznal tri laureátky vo veku do 40 rokov (vrátane), ktoré svoj výskum realizujú na slovenských vedeckých pracoviskách. Ocenené vedkyne si rozdelili sumu 21 000 eur, ktorú môžu použiť na profesijný, ale aj na osobný rozvoj. Celkovo sa do programu tento rok zapojilo takmer 40 vedkýň. Prihlásené vedecké projekty hodnotila odborná komisia v SAV, ktorej predsedala profesorka Ľubica Lacinová, členka Predsedníctva SAV. Okrem Lívie Labudovej sa laureátkami ôsmeho ročníka stala Jana Šimeg Veterníková, ktorá pôsobí v Ústave jadrového a fyzikálneho inžinierstva na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Zvíťazila v kategórii inžinierske vedy a technológie. Laureátkou kategórie fyzikálne a formálne vedy sa stala Natália Salomé Móller z Fyzikálneho ústavu SAV – Centrum pre výskum kvantovej informácie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #poľnohospodárstvo #L´Oreál Paris #Ženy vo vede #Lívia Labudová #klimatologička

+ Konečne sa rozhodnete ísť k lekárovi, zistíte svoju diagnózu.
Vaše plány zrealizujete a budú sa páčiť aj...

+ Vybehnite z deťmi na prechádzku, neprospeje len vám, ale aj im.
Nebojte sa nových projektov, aby ste získali...