Bála som sa, že umriem, keď budem ďalej piť, hovorí autorka Zápisníka alkoholičky. Herečka Ramba jej príbeh zahrala bez súdov, necítila som voči Miši zlosť

Od minulého týždňa je aj v slovenských kinách snímka Zápisník alkoholičky. Vznikla podľa knižnej predlohy s rovnomenným názvom, pod ktorou je podpísaná Michaela Duffková a hlavnú rolu v nej stvárnila Tereza Ramba. Obe navštívili redakciu Pravdy.

09.07.2024 00:00
debata (1)
Bála som sa, že umriem, keď budem ďalej piť, hovorí autorka Zápisníka alkoholičky. Herečka Ramba jej príbeh zahrala bez súdov
Video
Zdroj: TV Pravda

Životný príbeh hlavnej hrdinky v novom filme je skutočným príbehom Michaely Duffkovej. S pitím alkoholu začala pomaly, ale v jednom momente už došla do štádia, keď bola schopná vypiť dve fľaše vína denne. Azda najmä osobná sila a snaha bojovať napokon rozhodla o tom, že Michaela sa začala liečiť. Súčasťou terapie a snahy vymaniť sa závislosti sa neskôr stalo aj písanie blogu, z ktorého vznikla rovnomenná kniha a teraz aj film. Trvalo to však niekoľko rokov.

zápisník alkoholičky Čítajte viac Tak pijú ženy. Pri filme Zápisník alkoholičky zaručene vytriezviete

Na návšteve v relácii Ide o nás Duffková pomenovala moment, kedy si konečne uvedomila, že so svojou závislosťou musí niečo urobiť. „Ten bod je pomerne jednoduchý – strach o život. Ja som sa proste bála, že umriem, keď budem piť ďalej, alebo keď budem doma sama triezvieť,“ uviedla pre Pravdu Duffková.

Herečka Tereza Ramba (vľavo) a Michaela... Foto: Robert Hüttner, Pravda
Tereza Ramba, Michaela Duffková Herečka Tereza Ramba (vľavo) a Michaela Duffková, autorka knižnej predlohy k filmu Zápisník alkoholičky.

Vo filme režiséra Dana Svátka si ju zahrala herečka Tereza Ramba. Už dávnejšie priznala, že úlohu v dráme podľa skutočného príbehu najprv odmietala. Presvedčila ju až dobrá kamarátka a dlhoročná manažérka. „Povedala mi, že sa bojím a že si vyberám komédie z dôvodu nejakého strachu a že takýto materiál potrebuje moja duša. To ma naštvalo a zároveň ma to zaujalo, pretože to bola, samozrejme, pravda. A dostala som odvahu do toho hrabnúť,“ vysvetlila držiteľka Českého leva.

Česká herečka Tereza Ramba (vľavo), autorka...
Herecká dvojica Tereza Ramba a Miloslav König...
+9Michaela Duffková, autorka knižnej predlohy k...

Film ukazuje, že si v mnohých scénach musela naozaj „siahnuť“ na dno. Vedela vraj, že úlohe musí trochu prepadnúť, ale zároveň si trénovala aj procesy, ktoré jej mali pomôcť z úlohy vystúpiť. Prezradila, že za celý čas nakrúcania nepocítila voči Michaele, ani inému z hrdinov hnev. „Postavy nie sú vo filme čiernobiele. A to sa proste stane – keď som dočítala knihu a rozhodla som sa, že na tom budem robiť, tiež som si povedala, že nebudem mať žiadnu zlosť. Ani voči Míši, ani nikomu z ďalších postáv,“ komentovala Tereza Ramba.

Psychológ Matěj Krejčí. Čítajte viac Mobil v rukách detí je ako dopamínový šok. Začne na vás kričať, ak mu ho nechcete dať? Je to znak závislosti

Michaela Duffková je nadšená tým, čo Tereza na plátne predviedla – sama zároveň hovorí, že viac ako nový pohľad na samu seba jej film ukázal optiku ľudí okolo nej. „Pokiaľ som to nevidela vo filme, bol to príbeh, ktorý rozprávam ja. A film mi ukazuje to, čo vlastne nejakým spôsobom rozprávam, ale vidím, ako to ten druhý prežíva. Vyvolalo to vo mne veľa pocitov – smútku, možno výčitiek voči Ondrovi, manželovi a voči tomu, ako sa vlastne cítil on,“ prezradila v štúdiu Pravdy Duffková. Manžel Ondřej Duffka videl s ňou film vôbec prvýkrát v Bratislave a uviedla, že oboch ich to výrazne zasiahlo.

zväčšiť Herečka Tereza Ramba (vpravo) a Michaela... Foto: Pravda, Robert Hüttner, Robert Huttner
Tereza Ramba, Michaela Duffková Herečka Tereza Ramba (vpravo) a Michaela Duffková, autorka knižnej predlohy k filmu Zápisník alkoholičky na návšteve v redakcii Pravdy a relácii Ide o nás.

V rozhovore sme hovorili aj o ďalších veciach – o prístupe Terezy Ramby k nakrúcaniu či o tom, či sa s Michaelou skamarátili. Prezradila aj, čo jej pomáha v najťažších chvíľach a o čom bolo pre ňu hlavné posolstvo filmu. Témou bol aj alkohol v našej kultúre a Michaela Duffková otvorene hovorila aj o vzťahoch s manželovými rodičmi. Všetko a omnoho viac si pozrite v našej relácii alebo vypočujte v podcaste.

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Film Zápisník alkoholičky je v kinách od 4. júla.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #strach #žena #alkoholizmus #závislosť #Michaela Duffková #Tereza Ramba

+ Sledujte svoje zdravie, aby ste predišli problémom. Prevencia je dôležitá.
Určite sa vyhýbajte nákupom v...

+ Vyhýbajte sa adrenalínovým športom, nemuselo by to dobre dopadnúť.
Z pozície moci budete mať možnosť...