Jedným z nich je nepochybne aj materstvo – Katarína je dnes dvojnásobnou mamou a obe deti a ich prítomnosť v živote výrazne vstupujú do jej tvorby. Výsledkom, ktorý budú môcť čoskoro vidieť aj slovenskí fanúšikovia umenia, bude výstava Matkou na konci sveta. Katarína ju osobne uvedie vo White & Weiss Gallery v Bratislave.
Čítajte viac Priať manželovi lásku k inej žene bola pre mňa utópia. Ale ten, kto sa zamiluje, si to musí prežiť, liek neexistuje„Na konci sveta mám pocit, že som posledných desať rokov,“ zareagovala so smiechom, čo pre ňu tento výraz znamená. „Presťahovala som sa za manželom do Ameriky, do mesta s názvom Corpus Christi a to je ten koniec sveta. Ale zároveň sme posledné roky žili aj na takej chalupe – päť minút od rieky, máme tam studňu a nikoho okolo seba. Ale predstavovala som si aj to, že aj keď ste medzi ľuďmi – a najmä mamy – tiež sa môžu cítiť ako na konci sveta. Kdekoľvek sú, aj niekde na zaplnenom ihrisku. Nie vždy je to negatívne, zamýšľala som sa nad touto témou z rôznych uhlov,“ uviedla výtvarníčka v relácii Ide o nás.
Janečková však priznala, že prvé roky života v Amerike neboli pre ňu jednoduché. „Manžel veľa cestoval, bola som tam trochu hodená sama. Kúpil mi psa, aby som mu nezdrhla. Texas mi prišiel dosť nepoetický. Bola som zvyknutá na to, že v Bratislave človek vybehne len ráno do pekárne, niekoho stretne, dajú si kávu a deň sa nejako spraví,“ opísala. Americký život je podľa nej viac pre seba, ľudia jazdia prevažne v autách, na ulici nie je veľa interakcií a Katarínu zasiahli aj kultúrne a názorové rozdiely. „Myslím si, že prvé roky som prechádzala aj akousi depresiou. Ale potom som sa z toho vymaľovala,“ povedala pre Pravdu výtvarníčka.
Na otázku, či Američania dokážu prijať aj iný názor, však odpovedá pozitívne. Vníma totiž, že ochota vypočuť alebo diskutovať a vypočuť si argumenty je väčšia. A ľudia sú schopní aj nejaké uvažovanie zmeniť. Katarína to videla najmä na svojom manželovi Robertovi, ale nemenil sa len on. „Ovplyvnili sme sa navzájom,“ skonštatovala umelkyňa, ktorá vo svojej tvorbe opakovane riešila tému rodových úloh a stereotypov. Ešte počas štúdia na VŠVU bola akýmsi divokým a excentrickým víchrom na domácej scéne, keď spoločne s kamarátom a kolegom Andrejom Dúbravským organizovali výstavy a častokrát priam šokovali istú časť publika explicitnými dielami a sexuálnymi motívmi.
Čítajte viac Ako herečka nemám strach z ničoho, ako občianka sa o našu spoločnosť bojím, hovorí hviezda z Dunaja Jana Majeská„Keď sme mali 19 rokov, to nás naozaj zaujímalo – lebo to bolo pre nás nové. Nechceli sme šokovať, skôr sme sa na tom naozaj zabávali a chceli veci preskúmať. Teraz som v období, že ešte stále mám veľa inšpirácie z materstva, ale napríklad v období, keď staršia dcéra mala nejaké štyri roky a ešte som nemala tú druhú, tematicky som sa zase dostávala späť ku vzťahom a sexualite. Ale ako človek dospieva, nadobúda to iné rozmery. Je to osobnejšie,“ vysvetlila Janečková Walshe.
V relácii Ide o nás sme sa venovali aj téme tvorivého procesu, vplyvu fyzických prežitkov na maľovanie alebo tomu, či si myslí, že umelec si má držať jeden signifikantný štýl. Katarína prezradila, aký vzťah majú k jej tvorbe na jednotlivých kontinentoch a v ktorej krajine ju najviac prekvapili. Veľká časť rozhovoru je, samozrejme, venovaná aj životu v USA, pomenúvaniu rozdielov, ale aj nachádzaniu spoločných bodov a tiež tomu, ako Katarína vníma svoje materstvo. Viac už si pozrite v našom videu alebo vypočujte v podcaste.
Katarína Janečková Walshe sa narodila v roku 1988 v Bratislave. V rokoch 2007 až 2013 študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde získala magisterský titul v odbore maľba. V súčasnosti pôsobí v Texase v USA. Aktívne vystavuje už od roku 2009, a to nielen doma, ale aj – a hlavne – v zahraničí. V tomto roku ju po výstave v Bratislave čaká prvá veľká inštitucionálna výstava v USA v múzeu The Contemporary Austin, v roku 2025 výstava v jej domovskej americkej galérii Harkawik v New Yorku. Jej diela sú zastúpené v zbierkach verejných inštitúcií a súkromných zberateľov.
Výstavu Matkou na konci sveta od Kataríny Janečkovej Walshe budete môcť navštíviť od 10. júla vo White & Weiss Gallery v Bratislave.