Daniel Feranec však stále vníma jedlo najmä ako vášeň a písanie o ňom ako činnosť, pri ktorej si chce uchovať slobodu. Aj preto za všetko v reštauráciách platí a snaží sa neustále objavovať nové miesta. Stres z toho, že zakaždým by mal priniesť svojim sledovateľom niečo nové neprežíva. A má aj obľúbené podniky, do ktorých sa vracia.
Čítajte viac Z basketbalistu šéfkuchárom! Slovák z Levíc skúsil šťastie na ihrisku či v bare, dnes varí (aj) pre pražskú smotánku„Bratislava mi v tomto vyšla v ústrety, lebo bolo obdobie, keď sa tu otvárali nové miesta každé dva týždne možno. Potom to už bola len otázka si to naplánovať a jednotlivé miesta navštíviť,“ spomína si Feranec na prvé roky svojho instagramovania o jedle. „Nehovorím, že každé miesto bolo hneď na blog. O niektorých som jednoducho nenapísal. Teraz sa to trochu spomalilo, ale stále využívam vzácne príležitosti, keď si hovorím, že toto ešte nemám na zozname, aby som o tom napísal nejaký blog a v takom prípade si vyberám veci, ktoré aj ja mám obľúbené a viem potom do nich chodiť aj každý týždeň,“ prezradil v relácii Ide o nás.
Pre jeho blogovanie je vraj dôležité, aby si udržal istý odstup od majiteľov podnikov či samotných šéfkuchárov. „S niektorými mám bližší vzťah ako s inými, ale stále to nie je tak, že by som s nimi chodil na dovolenky alebo sme s rodinami chodili na nejaké špeciálne večere alebo obedy. Mám to tak preto, lebo si myslím, že pre ľudí, ktorí ma sledujú, je dôležitejšie, aby som bol skôr na ich strane. Je fajn vedieť, že za nejakým podnikom stojí človek, ktorý je pracovitý, je úžasne talentovaný a tak ďalej, ale človek naozaj nevie, či za dva roky ho to neprejde, alebo či ho financie nedonútia k nejakým kompromisom,“ uviedol v relácii Feranec.
Čítajte viac Šéfkuchár Novák zo šou Na nože: Gastronómia nebeží, ona šprintuje, školy na Slovensku sa zasekli v 80-tych rokochJednou z tém, ktorú už v minulosti rozoberal napríklad aj v rozhovore pre Denník N, je lokálna gastronómia či národné jedlá. Možno vás prekvapí, ale v Bratislave by sa podľa neho „nemalo“ lákať turistov na bryndzovú pochúťku, ale celkom iné jedlá.
Aké? To sa dozviete v našom rozhovore. Hovorili sme v ňom napríklad aj o úrovni slovenskej gastrónomie, o histórii našej kuchyne či o vzdelávaní sa v jedle a jeho vnímaní. Jednou z tém bolo aj, prečo podľa neho na Slovensku stále chýba Michelin guide a či sú tu aj reštaurácie, ktoré by mohli povestnú michelinskú hviezdu získať. A celkom v závere sme s Danielom „Čoje“ Ferancom urobili aj našu vlastnú krátku „food“ anketu, s ktorými trhá posledné mesiace rekordy v prehratiach na vlastnom profile. Viac v relácii Ide o nás. Instagramový profil Daniela Feranca nájdete tu.