Veľká pocta pre Lagerfelda, legendárneho návrhára si uctili v jeho rodnom meste

Nemecké mesto Hamburg pomenovalo nábrežnú promenádu v centre po svojom rodákovi, módnom návrhárovi Karlovi Lagerfeldovi.

01.06.2024 13:00
Karl Lagerfeld Foto:
Karl Lagerfeld na archívnej snímke.
debata

Stalo sa tak päť rokov po jeho smrti. Chodník dlhý 155 metrov vedie pozdĺž kanála Alsterfleet.

Lagerfeld svojím nezameniteľným štýlom určoval trendy v medzinárodnom svete módy, povedal na slávnostnom podujatí vo štvrtok hamburský minister kultúry Carsten Brosda. „Lagerfeldov umelecký duch zanechal svoju stopu aj v meste, kde sa narodil – teraz aj v podobe promenády,“ vyhlásil Brosda.

Štýlový vzhľad – biele vlasy, čierne slnečné okuliare a naškrobené goliere – dopomohol Lagerfeldovi stať sa známou ikonou vo svete umenia a módy. Jeho návrhy a celková práca pomáhali definovať svetovú módu viac ako pol storočia.

Lagerfeld okrem iného reinterpretoval tvídové saká so stuhami a strapcami, kombinoval šaty haute couture (vysokého štýlu) s teniskami, a objavil topmodelky.

Lagerfeld, ktorý zomrel vo februári 2019 ako 85-ročný, začal svoju kariéru v oblasti módy v 50. rokoch a pracoval pre niekoľko módnych domov vrátane Balmain, Patou a Chloé. V roku 1983 nastúpil do francúzskej spoločnosti Chanel.

Na archívnej snímke zo 14. februára 2014 Karl Lagerfeld pózuje pred svojimi knihami v múzeu v nemeckom meste Essen. Čítajte viac Karl Lagerfeld - muž, ktorý netvoril iba módu

Ako kreatívny riaditeľ značky Chanel až do svojej smrti dohliadal na všetky aspekty tvorby tohto módneho domu – od navrhovania kolekcií po reklamné kampane a výklady obchodov. Zaslúžil sa o oživenie značky a pomohol jej získať späť pozíciu jedného z najlepších módnych domov na svete.

Bol tiež kreatívnym riaditeľom talianskeho módneho domu s kožušinami a koženým tovarom Fendi, ako aj svojej vlastnej módnej značky. Počas svojej kariéry spolupracoval na rôznych projektoch v oblasti módy a umenia.

Karl Lagerfeld Čítajte viac Lagerfeldova luxusná hamburská vila je na predaj! Pomenoval po nej slávny parfum

V Blankenese, bohatej rezidenčnej štvrti Hamburgu, vlastnil nehnuteľnosť s rozlohou 12 000 metrov štvorcových. Kúpil ju v roku 1990, stála len pár metrov od domu jeho rodičov. Pomenoval ju „Villa Jako“. V roku 1997 priniesol na trh parfum Jako, ktorého uvedenie oslávil práve na tomto mieste. Parfum pomenoval po svojej vile. V roku 2021 bolo vila ponúknutá na predaj.

archívnej snímke z 29. novembra 1973 nemecký...
Záber z roku 1996: Dizajnér Karl Lagerfeld a...
+19Dizajnér Karl Lagerfeld v roku 1997 prichádza...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Karl Lagerfeld #Hamburg

+ Pomáhanie iným ľuďom zvyšuje pocit zmyslu života a vnútornú spokojnosť.
Skutočne nemusí byť všetko podľa vašich...

+ Potrebujete vyváženú stravu počas celého dňa, nezabúdajte na to.
Financie máte zaobstarané ešte na dlho,...