Na mŕtve telá nezabudnem, eufória z výstupu na Everest ma zaplavuje doteraz. Vrchol bol cesta dolu, hovorí prvá Slovenka na najvyššej hore sveta

Na Slovensku je len niekoľko dní a tie prvé strávila s médiami. Lucia Janičová, prvá Slovenka, ktorá zdolala najvyššiu horu sveta, navštívila osobne aj redakciu Pravdy.

28.05.2024 13:26
debata (12)
Dcéra vedela, že na Evereste môžem zamrznúť alebo umrieť hladom... Mami, ty to zvládneš, upokojovala ma, spomína prvá Slovenka na najvyššej hore sveta
Video
Ide o nás s horolezkyňou Luciou Janičovou. / Zdroj: TV Pravda

Horolezkyňa, vedkyňa v oblasti imunológie, mama – to všetko nejakým spôsobom definuje Luciu Janičovú, ktorá s horolezectvom začala pred ôsmimi rokmi. Sen vystúpiť na Mount Everest – dotknúť sa vrchola v nadmorskej výške 8849 metrov nemala vraj odmalička.

Slovenská dizajnérka Ida Sándor. Čítajte viac Má titul zo strojárčiny, dnes oblieka aj Studenkovú či Marcinkovú. Chcela som, aby si ma ženy našli samy, hovorí dizajnérka Ida Sándor

„Prvýkrát som sa s touto ideou stretla, keď moja dobrá priateľka Afgánka prišla s tým, že by to chcela skúsiť. A byť takou prvou ženou z Afganistanu, ktorej sa to podarilo. Vtedy som si začala pozerať štatistiky. Bola som presvedčená, že Slovenka už na vrchole bola a zistila som, že nie,“ prezradila v relácii Janičová.

Horolezkyňa Lucia Janičová na návšteve redakcie...
Vedkyňa a horolezkyňa Lucia Janičová.
+11Vedkyňa a horolezkyňa Lucia Janičová na vrchole...

„Priateľ mi doma povedal, tak by si to mala byť ty,“ reagovala so smiechom, ale od myšlienky a nápadu nebolo ďaleko k tomu, aby sa na náročnú cestu plnú výziev vydala. Najväčší strach vraj o ňu mala mama a jednej veľmi dobrej kamarátke sa zdalo, že to je šialený nápad. „Áno, je to šialený nápad,“ skonštatovala už po návrate rozžiarená Lucia. Ale nie neuskutočniteľný, dodala.

Vedkyňa a horolezkyňa Lucia Janičová na vrchole...
Lucia vrcholova foto s dcerou Adelkou Vedkyňa a horolezkyňa Lucia Janičová na vrchole Mount Everest s fotografiou dcérky Adely.

V relácii Ide o nás opísala, aká bola jej príprava pred výstupom na Mount Everest, opísala aj detaily výstupu či pocit eufórie, ktorý zažila na vrchole. Do pamäte sa jej vryli aj momenty, keď cestou videla zamrznuté telá tých, ktorí sa z hory nevrátili. „To spracovávam doteraz,“ uviedla. Pri našom rozhovore sme v Lucii Janičovej dokonca prebudili spomienku z Mount Everestu, na ktorú doteraz v pamäti akoby nebolo miesto. Je totiž plná zážitkov, vnemov a obrazov.

zväčšiť Horolezkyňa Lucia Janičová na návšteve redakcie... Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
Horolezkyňa Lucia Janičová na návšteve redakcie Pravdy. Horolezkyňa Lucia Janičová na návšteve redakcie Pravdy.

O tom všetkom nám Lucia porozprávala a my vás pozývame pozrieť si rozhovor s prvou Slovenkou, ktorá dosiahla Mount Everest. Pár dní po nej sa to podarilo aj Lenke Poláčkovej (Vacvalovej), ktorá na vrchol vyliezla bez podporného kyslíka. Rozhovor s Luciou Janičovou si môžete vypočuť aj ako podcast nižšie.

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba
Viac na túto tému: #dcéra #radosť #Mount Everest #nástrahy #eufória #rozum #Lucia Janičová #horolezkyňa #výstup

+ V hlave sa vám rodia vynikajúce nápady, je na vás či ich zrealizujete.
Od práce by ste si mali dať na dlhšiu...

+ Pomáhanie iným ľuďom zvyšuje pocit zmyslu života a vnútornú spokojnosť.
Skutočne nemusí byť všetko podľa vašich...