Horolezkyňa, vedkyňa v oblasti imunológie, mama – to všetko nejakým spôsobom definuje Luciu Janičovú, ktorá s horolezectvom začala pred ôsmimi rokmi. Sen vystúpiť na Mount Everest – dotknúť sa vrchola v nadmorskej výške 8849 metrov nemala vraj odmalička.
Čítajte viac Má titul zo strojárčiny, dnes oblieka aj Studenkovú či Marcinkovú. Chcela som, aby si ma ženy našli samy, hovorí dizajnérka Ida Sándor„Prvýkrát som sa s touto ideou stretla, keď moja dobrá priateľka Afgánka prišla s tým, že by to chcela skúsiť. A byť takou prvou ženou z Afganistanu, ktorej sa to podarilo. Vtedy som si začala pozerať štatistiky. Bola som presvedčená, že Slovenka už na vrchole bola a zistila som, že nie,“ prezradila v relácii Janičová.
„Priateľ mi doma povedal, tak by si to mala byť ty,“ reagovala so smiechom, ale od myšlienky a nápadu nebolo ďaleko k tomu, aby sa na náročnú cestu plnú výziev vydala. Najväčší strach vraj o ňu mala mama a jednej veľmi dobrej kamarátke sa zdalo, že to je šialený nápad. „Áno, je to šialený nápad,“ skonštatovala už po návrate rozžiarená Lucia. Ale nie neuskutočniteľný, dodala.
V relácii Ide o nás opísala, aká bola jej príprava pred výstupom na Mount Everest, opísala aj detaily výstupu či pocit eufórie, ktorý zažila na vrchole. Do pamäte sa jej vryli aj momenty, keď cestou videla zamrznuté telá tých, ktorí sa z hory nevrátili. „To spracovávam doteraz,“ uviedla. Pri našom rozhovore sme v Lucii Janičovej dokonca prebudili spomienku z Mount Everestu, na ktorú doteraz v pamäti akoby nebolo miesto. Je totiž plná zážitkov, vnemov a obrazov.
O tom všetkom nám Lucia porozprávala a my vás pozývame pozrieť si rozhovor s prvou Slovenkou, ktorá dosiahla Mount Everest. Pár dní po nej sa to podarilo aj Lenke Poláčkovej (Vacvalovej), ktorá na vrchol vyliezla bez podporného kyslíka. Rozhovor s Luciou Janičovou si môžete vypočuť aj ako podcast nižšie.