Tlak od rodičov, problémy so žiakmi, ale aj vzťahy s kolegami: Slovenskí učitelia po pandémii trpia viac, chýba im podpora

Učitelia sú pod neustálym tlakom a hodnotením spoločnosti a obdobie pandémie malo na ich psychiku výrazný vplyv.

07.03.2023 14:00
trieda, vyučovanie, učiteľ, stredná škola,... Foto:
Keďže bol školský rok výrazne poznačený pandémiou, štúdium prebiehalo prevažne dištančne.
debata

Vyplynulo to z prieskumu Komenského inštitútu Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica a Centra vzdelávacích analýz, ktorý zrealizovali prieskum o priebehu a dosahu dištančnej výučby v školskom roku 2020/2021.

Z tohto prieskumu vyplynulo, že učiteľom sa najčastejšie zhoršila pracovná pohoda (46 percent) a duševné zdravie (41 percent). Viac ako 77 percent z opýtaných učiteľov uviedlo, že ich výučba počas pandémie veľmi vyčerpala. Prieskum sa realizoval v máji 2021 na vzorke 515 učiteľov druhého stupňa základnej školy na celom Slovensku.

šikana, humay Čítajte viac Učitelia berú šikanovanie ako osobné zlyhanie. A to je prvý chybný krok

Riaditeľka Piaristickej spojenej školy sv. Jozefa Kalazanského v Nitre Marcela Jahnová reagujúc na tieto zistenia urobila v rámci Komenského inštitútu vlastný prieskum medzi pedagógmi. „Vyšlo z neho, že naši pedagógovia sú pod veľkým stresom a najväčšou príčinou stresu sú komunikácia s rodičmi, riešenie problémov medzi žiakmi, nedostatok uznania, medziľudské vzťahy s kolegami a vlastný perfekcionizmus,“ uviedla Jahnová.

Na to, aby sa učitelia cítili dobre, musia mať podľa riaditeľky vytvorený systém podpory. „Je dôležité vytvoriť kultúru zdravia a well-beingu na pracovisku,“ dodala. Prieskum sa realizoval na vzorke 60 pedagógov školy v júni 2022.

shutterstock 1206760402 Čítajte viac Čo sa skrýva za detskou krutosťou? Agresor je často obeť niekde inde, vraví odborníčka

Cieľom projektu s názvom Wellbeing učiteľov alebo Na učiteľoch (nám) záleží je podpora duševného zdravia a psychickej odolnosti učiteľov. „V škole sme vytvorili pracovnú skupinu nazvanú wellbeing tím, súčasťou ktorého som aj ja a školská psychologička,“ vysvetlila riaditeľka.

Ako vysvetlila, pripravili viaceré aktivity, ktorými chcú prispieť k duševnému a fyzickému zdraviu. „Veríme, že náš prístup môže byť inšpiráciou pre iné školy a že bude pre každého pedagóga veľkým prínosom,“ uzavrela Jahnová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #problém #učiteľ #žiak #pandémia #duševné zdravie #dištančná výučba #zhoršenie

+ Dávajte pozor na nesprávne držanie tela, krčná chrbtica bude bolieť.
Slávnostný obed si nechajte...

+ Nečakane sa prejaví alergia na lieky, ktoré ste doteraz bežne užívali.
Nakupujte, výpredaje sú v plnom prúde a...